Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku na światowy rynek trafiło 275,8 miliona smartfonów[1]. Producenci elektroniki rozbudzają wyobraźnię użytkowników coraz większymi możliwościami nowych modeli. Ewolucja trwa nieprzerwanie od 1973 roku, kiedy na amerykańskim rynku pojawił się pierwszy telefon komórkowy. Z biegiem lat zmieniał się jego wygląd, rozmiar i przede wszystkim funkcje. Dziś to przenośne urządzenie multimedialne, które zastępuje np. komputer, odtwarzacz muzyki, aparat, a coraz częściej także portfel. Nic dziwnego, że smartfon powszechnie stał się przedmiotem codziennego użytku, ale czy tylko?
Okno na świat
Postęp technologiczny zmienia życie kolejnych pokoleń. Pierwszym przełomowym osiągnięciem była możliwość wykonywania połączeń, później przyszedł czas na wiadomości SMS. Kolejną wielką rewolucją było upowszechnienie internetu, co przeniosło komunikację na jeszcze wyższy poziom. Bardzo ważną rolę odegrały w tym urządzenia mobilne. Obecnie rozmówcę można nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć. Nawet niedrogie modele smartfonów, jak np. Alcatel 1S (2020), zapewniają wysoką jakość obrazu podczas połączeń
– powiedział Daniel Szoszew, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Cyfrowego Centrum Serwisowego S.A., dystrybutora telefonów marki Alcatel.
Więcej niż tysiąc słów
Według raportu Digital 2020 przygotowanego przez WeAreSocial i Hootsuite w Polsce jest aż 19 mln użytkowników mediów społecznościowych. Popularność tego typu kanałów komunikacji sprawiła, że jedną z najważniejszych funkcji smartfona jest aparat. Już wiele modeli budżetowych wyposażonych jest w zaawansowane obiektywy oraz funkcje służące do obróbki fotografii. Nawet urządzenia w granicach kilkuset złotych zapewniają wysoką jakość zdjęć. Na przykład Alcatel 3L (2020) wyposażony jest w 48-megapikselowy sensor główny wykorzystujący technologię łączenia pikseli 4-in-1 oraz przysłonę F/1.8, dzięki czemu radzi sobie doskonale nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Do tego ma dwa dodatkowe aparaty, 5 Mpix z ultraszerokokątnym obiektywem 115° oraz 2 Mpix do zdjęć makro. Każdy miłośnik selfie z pewnością doceni też przedni aparat 8 Mpix z doświetleniem LCD
– powiedział Daniel Szoszew.
Magia „małego” ekranu
63 proc. internautów korzysta z wideo za pomocą mediów strumieniowych[1]. Tego typu serwisy i wypożyczalnie systematycznie osiągają szczyt rankingów najpopularniejszych i najbardziej dochodowych aplikacji na urządzenia mobilne. Oglądanie wideo na smartfonie jest nie tylko coraz łatwiejsze, ale też przyjemniejsze. Najnowsze modele projektowane są z myślą o wygodnym oglądaniu filmów – mają duży ekran o wysokiej rozdzielności np. HD+. Wszystko to sprawia, że smartfon zastępuje już nie tylko komputer, ale też telewizor, a nawet salę kinową.