Większość z nas bez telefonu czuje się jak bez ręki. Potrzeba pozostawania w stałym kontakcie ze światem i korzystanie z ulubionych aplikacji sprawia, że lepiej nie ruszać się z domu bez ładowarki lub powerbanku. Czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu jest największą bolączką użytkowników. To cena, jaką płacimy za wysoką wydajność i coraz bardziej zaawansowane funkcje nowych smartfonów. Jak zatem można wydłużyć pracę urządzenia na jednym ładowaniu?
1. Utrzymuj optymalny poziom naładowania
Z użytkowaniem baterii w telefonie związanych jest wiele mitów. Niektóre z nich, jak np. formatowanie, czyli całkowite rozładowanie i naładowanie akumulatora zaraz po uruchomieniu urządzenia to pamiątki z przeszłości. O ile w przypadku baterii starego typu niklowo-kadmowych rzeczywiście było to konieczne, o tyle w nowych smartfonach może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Podobnie jest z obawami dotyczącymi podłączania telefonu do ładowania na noc, co miałoby spowodować przeładowanie, a tym samym zmniejszenie pojemność baterii. W nowych modelach wbudowane zabezpieczenia automatycznie przerywają ładowanie, gdy bateria jest już pełna. Lepiej też uważać na nieoryginalne ładowarki, które mogą uszkodzić akumulator. Najlepszym rozwiązaniem są akcesoria dołączone do zestawu lub rekomendowane przez producenta
– wyjaśnił Daniel Szoszew, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Cyfrowego Centrum Serwisowego S.A.
2. Oszczędzaj energię
3. Sprawdź pojemność baterii przed zakupem
Średnio tylko co dziesiąty kupujący zwraca uwagę na pojemność baterii przy wyborze nowego telefonu[1]. Przeciętna pojemność akumulatora w smartfonach to obecnie około 4000 mAh. Różnica już na poziomie 1000 mAh może być odczuwalna podczas codziennego użytkowania. Przykładowo potężna bateria 5000 mAh, w jaką wyposażono Alcatela 3X (2020), wystarcza na 31 godzin rozmów (4G/VoLTE) i 560 godzin pracy urządzenia w trybie gotowości. Co więcej, we wspomnianym modelu za niewiele ponad 600 zł znajdziemy też funkcję ładowania zwrotnego, która umożliwia naładowanie innych urządzeń, np. smartwatcha, jak z powerbanku. Dzięki temu awaryjne źródło zasilania jest zawsze pod ręką
– powiedział Daniel Szoszew, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Cyfrowego Centrum Serwisowego S.A., dystrybutora telefonów marki Alcatel.
[1] Badanie Mands na zlecenie Goods Taste Production, przy współpracy z producentem telefonów marki Alcatel Mobile, Wrocław 2019 r.