Każdego roku restauracje, puby, kawiarnie oraz hotele na całym świecie zużywają miliardy metrów sześciennych wody. W gastronomii woda jest niezbędna w procesie gotowania i przyrządzania potraw. W hotelach wykorzystywana w łazienkach, strefach SPA i basenach dla gości. Duże ilości wody zużywają także pralki czy zmywarki, a do ich ekonomicznej i nieprzerwanej pracy potrzebna jest woda wysokiej jakości. Czy małe, kompaktowe urządzenie może pomóc poprawić jakość wody, obniżając jednocześnie koszty prowadzenia biznesu?
Woda jest kluczowym zasobem dla branży HoReCa. Niezależnie od tego, czy chodzi o łazienki w pokojach hotelowych, restauracyjne kuchnie, bary, pralnie lub centra odnowy biologicznej, czy też o klimatyzację lub ogrzewanie szczególnego znaczenia nabiera jej jakość. Wysoka - jest gwarancją dobrego smaku wody i bezpieczeństwa - umożliwia wieloletnią i bezawaryjną eksploatację wielu urządzeń oraz obniża koszty energii niezbędnej do ich działania. Słaba - może zniszczyć sprzęt i zaszkodzić zdrowiu. Dlatego w działalności restauracji czy hotelu, jednym z kluczowych procesów jest uzdatnianie wody.
Problemy z wodą
Najczęstszym problemem w zakresie jakości wody w HoReCa poza czystością jest jej twardość, którą oznacza się stopniem rozpuszczenia soli wapnia i magnezu. Wytrącane węglany tych soli osadzają się w postaci kamienia, który jest przyczyną licznych kłopotów, a wśród nich występowania osadów wapnia. Powstająca brązowa, biała lub szara powłoka (niekiedy warstwa) na wodnych powierzchniach urządzeń, powoduje zarastanie wymienników ciepła, instalacji, zaworów czy rurociągów. A to z kolei skraca okres działania poszczególnych elementów instalacji. Ich praca staje się mniej efektywna, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia kosztów eksploatacji i zużycia energii.
Urządzenia do zadań specjalnych
Obniżanie kosztów oraz świadome i ekologiczne podejście do prowadzonego biznesu skłania wiele firm z branży HoReCa do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie monitorowania jakości wody i jej uzdatniania wody. Dostępne na rynku urządzenia zmiękczające jak te firmy AQUAPHOR w pełni realizują bardzo złożone potrzeby gastronomii. Do hotelu, małej kawiarni lub restauracji idealnym rozwiązaniem będzie stacja uzdatniania wody AQUAPHOR S550. Ten kompaktowy system może wspierać pracę jednego lub kilku sprzętów. Sprawdzi się jako centralne urządzenie zasilające całą kuchnię albo bar lub zasili jedno wybrane – np. zmywarkę czy kostkarkę do lodu. Zmiękczacze AQUAPHOR są wyjątkowo wydajne, charakteryzują niskim zużyciem soli oraz niewielką ilością wody potrzebnej do regeneracji. Projektanci, pracując nad rozwiązaniami zastosowanymi w zmiękczaczach wody, nie zapomnieli o uniwersalnym i eleganckim wyglądzie oraz uwzględnili wyzwania związane z brakiem wolnej przestrzeni w kuchniach czy barach. Urządzenie zmieści się np. pod zmywarką kapturową. Stacja uzdatniania wody AQUAPHOR S550 nie wymaga specjalnych przyłączeń, a z jej montażem poradzi sobie hydraulik czy konserwator.
W czym system AQUAPHOR pomaga hotelowi czy restauracji?
· Zmniejsza zużycie energii do ogrzewania wody nawet o połowę
· Zmniejsza zużycie detergentów nawet 4-krotnie
· Minimalizuje osadzanie się kamienia w rurach, a tym samym zmniejsza koszty nagrzewania
· Przedłuża żywotność urządzeń, zmniejszając ich zakamienienie
· Przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych zacieków na szklanych naczyniach i sztućcach
· Goście hotelowi z pewnością docenią miękkość wody w trakcie pielęgnacji skóry czy włosów
· Miękka, uzdatniona woda to lepszy smak napojów serwowanych w Twoim barze czy restauracji
Choć problem twardej wody jest wszechobecny, można z sobie z nim poradzić. A warto, ponieważ miękka woda to z jednej strony optymalizacja kosztów prowadzenia biznesu, a drugiej, troska o komfort i zadowolenie gości.