Jak pokazują wyniki raportu „Indeks czynszów w nieruchomościach logistycznych”, opublikowanego w 2018 roku przez Dział Badań i Rozwoju Prologis, w ciągu ostatnich trzech lat stopa wzrostu czynszów efektywnych na rynkach europejskich systematycznie rosła. Według prognoz 2018 rok będzie w Europie najlepszym od dekady, ze wzrostem na poziomie 2,5%. Polska również będzie podążać za tym trendem, ale w wolniejszym tempie i startując z najniższego poziomu czynszów na starym kontynencie.
Mimo sprzyjających warunków rynkowych oraz rozwijającej się gospodarki Polska odnotowuje najniższy poziom czynszów efektywnych wśród wszystkich rozwiniętych gospodarek na świecie. Czynsze w naszym kraju są znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. To głównie efekt kryzysu gospodarczego z 2009 roku, który mocno wstrząsnął branżą magazynową i od tamtej pory koniunktura na tym rynku nie wróciła do dawnej kondycji. Istotną kwestią jest również niska transparentności transakcji zawieranych na rynku nieruchomości przemysłowych.
W Polsce występują duże dysproporcje między wysokością czynszu nominalnego, czyli wyjściową stawka oferowaną przez właściciela nieruchomości, a czynszem efektywnym, który uwzględnia wszelkie okresy zwolnienia od opłat oraz inne rabaty i gratisy proponowane przez dewelopera na początku umowy najmu. To przekłamuje obraz rynku i sprawia, że jest on mało transparentny. W konsekwencji, najemcom trudno jest porównywać dostępne na rynku oferty, a inwestorom realnie oceniać wartość i rentowność danej inwestycji.
Paweł Sapek senior vice president & country manager Prologis na Polskę