Od siewników, ciągników i kombajnów, przez prasy do belowania słomy aż po rozdrabniacze. Każdą maszynę czy pojazd rolniczy łączy jedno – muszą być wydajne i w pełni sprawne. Kluczowy wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie i bezawaryjność ma prowadzenie przemyślanej gospodarki smarnej, w tym wybór wysokiej jakości olejów i smarów oraz efektywne zarządzanie nimi.
Przedsiębiorstwa rolne często nie doceniają potencjalnego wpływu środków smarnych na trwałość i niezawodność pojazdów oraz maszyn. Gdy konieczne staje się szukanie oszczędności, jednym z obszarów, w którym dążą do obniżenia kosztów, są oleje i smary. Osoby odpowiedzialne za wybór produktów smarnych powinny być świadome tego, że choć nie zawsze zastosowanie środka smarnego niskiej jakości skutkuje natychmiastową awarią, z czasem może prowadzić do wzrostu kosztów utrzymania maszyn. Dlaczego? Przykładowo, nieodpowiedni poziom ochrony przed zużyciem czy korozją może przyczynić się do szybszej degradacji podzespołów, a w konsekwencji wzrostu wydatków związanych z wymianą części. Tym samym koszty wynikające z napraw często znacznie przewyższają oszczędności wynikające z wyboru tańszego produktu. Stąd korzystniejszym rozwiązaniem jest stosowanie konkurencyjnych cenowo, wysokiej jakości olejów i smarów, które zapewniają dłuższe okresy między wymianami, chronią sprzęt we wszystkich warunkach i przy dużym obciążaniu. Pomagają ograniczyć nieplanowane przestoje spowodowane awariami i obniżają całkowity koszt użytkowania.
Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska
Oleje rekomendowane przez producentów części i maszyn rolniczych
Usystematyzowana gospodarka smarna
Podstawą dobrych praktyk w zakresie prowadzenia efektywnej gospodarki smarowniczej jest wiedza i doświadczenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy na przykład z tego, jak duże znaczenie dla maksymalizacji osiągów środków smarnych w maszynach ma kontrola zanieczyszczeń, a co za tym idzie odpowiedni sposób ich przechowywania, przemieszczania i transportowania w obrębie gospodarstwa rolnego. Powszechnym błędem jest także skracanie okresów pomiędzy wymianami nawet wtedy, gdy stosowany środek smarny nadal nadaje się do użytkowania. Idealnym rozwiązaniem jest wdrożenie skutecznego programu monitorowania stanu oleju, jak Shell LubeAnalyst. Dzięki tej usłudze można wydłużyć okresy wymiany środków smarnych, ograniczyć częstotliwość wykonywania prac konserwacyjnych czy zwiększyć dyspozycyjność maszyn, a w konsekwencji osiągnąć jeszcze większe oszczędności.
Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska