Co nowego?
- Wzrost stawek czynszów w skali globalnej wyniósł 6 procent, co oznacza kontynuację tendencji wzrostowej z poprzednich lat.
- W Ameryce Północnej najszybszy wzrost odnotowano w metropoliach o ograniczonych zasobach gruntów.
- W Europie stabilizacja rynku przyniosło wzrost w wysokości 5 procent.
- W większości rejonów na świecie zmalały rabaty i zniżki (okresy zwolnienia z czynszu tzw. wakacje czynszowe).
Dlaczego ma to znaczenie?
- Presję na wzrost czynszów wywołało jednocześnie wiele czynników, m.in. niedobór gruntów i rosnące koszty odtworzenia.
- Utrzymujący się silny popyt i jednocześnie z niską dostępnością powierzchni przełożyły się na wzmożoną rywalizację o grunty, szczególnie na kluczowych rynkach.
- Opracowując rozwiązania pozwalające zaspokoić potrzeby logistyczne w zakresie realizacji zamówień, należy również uwzględnić efektywność operacyjną i – co równie istotne – dostępność pracowników.
Co dalej?
- Tendencje strukturalne, które pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie dotychczas napędzały popyt, powinny w dalszym ciągu skłaniać uczestników rynku logistycznego do zwiększania zasięgu swojej działalności.
- Wraz z rozwijającymi się możliwościami dostawy bezpośrednio do konsumenta rośnie konieczność szybkiego uzupełniania zapasów przez sieci sklepów, to z kolei powoduje przeniesienie realizacji zamówień bliżej centrów miast.
- Najnowsze dane dotyczące stawek czynszów za nowe obiekty wskazują na zapotrzebowanie na powierzchnie w dobrej lokalizacji (przyczyniając się tym samym do zwiększenia cen gruntów) i uzasadniają założenie większego wzrostu stawek czynszów w ocenie ryzyka inwestycyjnego.
- Lepsze od oczekiwanych wyniki w zakresie wzrostu stawek czynszów będą prawdopodobnie najwyraźniej widoczne w lokalizacjach typu Last Touch®, zamieszkałych przez konsumentów z wysokimi dochodami.
Rysunek 1. WZROST STAWEK CZYNSZÓW W 2019 R. W PODZIALE NA RYNKI, 70 NAJWIĘKSZYCH RYNKÓW LOGISTYCZNYCH NA ŚWIECIE
Note: weighted by estimates of market NOI Mapa: Prologis Research Narzędzie: Datawrapper
Rynek globalny
Kluczowe wnioski:
- Najwyższy wzrost w 2019 r. odnotowano w Ameryce Północnej i w Europie. Wzrost stawek czynszów był dwu- lub trzykrotnie wyższy niż przewidywano na podstawie długoterminowych tendencji.
- Nastąpił wzrost na szeroką skalę. Na trzech czwartych rynków odnotowano wzrost na poziomie 2–8 procent.
- Stawki w najatrakcyjniejszych lokalizacjach wzrosły ze względu na niski wskaźnik pustostanów i rosnące koszty odtworzenia. Na rynkach lokalnych, gdzie występuje zapotrzebowanie na lokalizacje typu Last Touch, wzrost stawek czynszów nie był jednolity.
- W niepewnych warunkach gospodarczych większą rolę odgrywała stabilna sytuacja na rynkach lokalnych. Na przykład w Niemczech i Brazylii odnotowano 6-procentowy wzrost stawek czynszów.
- Wpływ polityki handlowej był ograniczony. Na przykład największe rynki (tzw. gateway markets) w USA, Europie i Chinach osiągnęły wyniki powyżej średniej, co świadczy o odporności rynków konsumenckich.
- Ryzyko związane z podażą zostało opanowane. W 2019 r. spadek czynszów odnotowano tylko w przypadku kilku rynków lokalnych, na których występuje ryzyko związane z podażą (tj. East Midlands, Guadalajara, centralna Pensylwania, Chongqing i Shenyang).
Rysunek 2. REGIONY, W KTÓRYCH ODNOTOWANO NAJWYŻSZE WYNIKI W 2019 R. W UJĘCIU GLOBALNYM.
Czego możemy spodziewać się w 2020 r.:
- Warunki ekonomiczne i geopolityczne pozostaną niepewne. W 2019 r. poczyniono pewne postępy w kilku kwestiach handlowych (Brexit, NAFTA, pierwszy etap porozumienia między USA a Chinami),jednak wiele z nich nadal czeka na rozwiązanie. Mimo, że jak dotąd nie odnotowano ich wpływu na decyzje dotyczące wynajmu, należy zachować czujność ze względu na pogarszające się nastroje.
- Czynniki strukturalne powinny wspierać silny popyt. Nawet w okresach niepewności klienci z branży logistycznej doskonale rozumieją, że ich przewaga konkurencyjna jest uzależniona od nowoczesnego łańcucha dostaw. Nie ma powodów, aby twierdzić, że przekonania te w najbliższym czasie ulegną zmianie.
- Pozyskanie pracowników pozostaje nadal wyzwaniem. Dostęp do dobrze skomunikowanych lokalizacji będzie nadal kluczowym kryterium nie tylko pod względem utrzymania doskonałości operacyjnej, ale również pozyskiwania pracowników.
- Obniżenie stóp procentowych może mieć wpływ na rozwój inwestycyjny. Realizacja inwestycji może być łatwiejsza, jednak pozyskiwanie gruntów pozostanie kluczową przeszkodą.
- Główne rynki o największej konsumpcji prawdopodobnie odnotują wysoki wzrost stawek czynszów. Popyt na powierzchnie zlokalizowane jak najbliżej konsumentów końcowych, przy jednoczesnych dużych trudnościach w zapewnieniu podaży, będzie wywierał presję na stawki czynszowe w przypadku najbardziej funkcjonalnych powierzchni.
Temat z bliska: Rosnące koszty odtworzenia katalizatorem wzrostu czynszów rynkowych
Stany Zjednoczone /Kanada
Rysunek 3. STAWKA EFEKTYWNEGO CZYNSZU NETTO, USA/KANADA ($/stopy/rok)
Źródło: Dział badań Prologis, Consensus Economics
Rysunek 4. REGIONY, W KTÓRYCH ODNOTOWANO NAJWYŻSZE WYNIKI W USA/KANADZIE
Europa
głębokiego, zróżnicowanego popytu utrzymującego się pomimo napięć związanych z handlem.
Rysunek 5. STAWKA EFEKTYWNEGO CZYNSZU NETTO, EUROPA €/mkw/rok
Źródło: Dział badań Prologis, Consensus Economics
Rysunek 6. REGIONY, W KTÓRYCH ODNOTOWANO NAJWYŻSZE WYNIKI W EUROPIE
Ameryka Łacińska
Azja
2020: Prognozy działu badań Prologis
Aneks: Poziomy tzw. wakacji czynszowychw ujęciu globalnym
w stanie uchwycić zmiany w prawdziwych ekonomicznych warunkach oferty. Od naszego raportu dotyczącego 2016 r. poziomy wakacji czynszowych obniżyły się w ujęciu globalnym, co przedstawiono poniżej:
Rysunek 7. OKRESY ZWOLNIENIA Z CZYNSZU W UJĘCIU GLOBALNYM. W miesiącach na rok
Przypisy końcowe:
- Regionalne i globalne stopy wzrostu stawek czynszów, o których mowa w całym dokumencie, to średnie ważone stóp wzrostu, do określenia których wykorzystano jako wagi szacunki przychodów rynkowych.
- Indeks czynszów nieruchomości logistycznych publikowany przez Prologis wprowadzono w 2015 r. jako sposób na skwantyfikowanie i analizę trendów w zakresie wzrostu czynszów w całym globalnym sektorze nieruchomości logistycznych. Ważony przez szacowane całkowite dochody rynkowe; ważona z wykorzystaniem szacunkowych dochodów operacyjnych netto PLD ~8%
- Przegląd CBRE, NAI, Solili i Prologis dotyczący nowoczesnych obiektów.