Podczas pandemii część samochodów nie była używana. Nie oznacza to jednak, że pojazdy te nie wymagają uwagi. Wręcz przeciwnie – przerwa w eksploatacji wpływa na szybsze zużycie niektórych podzespołów i elementów. Ponieważ piękna pogoda i urlopy zachęcają do podróży, podpowiadamy proste czynności, które można wykonać samodzielnie, by sprawdzić, czy auto jest w dobrym stanie i zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.
Wybuch pandemii COVID-19 zatrzymał cały świat. Z uwagi na szerzące się zagrożenie, polski rząd wprowadził obostrzenia dotyczące swobodnego przemieszczania się. Zamknięte zostały również restauracje, hotele i granice krajów, a wiele firm zastosowało model pracy zdalnej lub hybrydowej. Te wszystkie czynniki wpłynęły na unieruchomienie samochodów i znaczne zmniejszenie ruchu na ulicach. Jak wynika z raportu obrazującego sytuację na drogach w 2020 r., polskie miasta odnotowały zmniejszenie poziomu zatłoczenia – średnio o 5%, zaś w godzinach szczytu aż o 15%. Największy, roczny spadek zanotowano w Poznaniu (o 13%), w Warszawie (o 9%) i Krakowie (o 9%). Pandemia miała zatem kluczowy wpływ na wyhamowanie trendu, jakim był rosnący z każdym rokiem poziom natężenia ruchu[1].
Tymczasem długi postój auta, nawet w garażu, mimo wszystko powoduje jego zużycie. Jest wiele podzespołów, które niszczeją nawet bez pokonywania setek kilometrów dziennie. To między innymi olej, opony, elementy metalowe i gumowe. Warto więc zadbać o swoje auto i wykonać kilka czynności, które sprawią, że podróż będzie bardziej komfortowa i bezpieczna. Uchroni to przed niepotrzebnym stresem i nieplanowanymi wydatkami.
Sprawdź stan oleju
Silnik jest najważniejszym elementem samochodu. Po długim postoju warto sprawdzić pracujący w nim olej silnikowy. Regularna kontrola jego stanu zapewni skuteczną ochronę i prawidłowe działanie jednostki napędowej Twojego auta. W razie potrzeby uzupełnij lub wymień olej w silniku. Neutralny emisyjnie Shell Helix Ultra 0W to pierwszy olej silnikowy Shell, który zapewnia najwyższą wydajność i ochronę silnika przy jednoczesnym obniżeniu emisji i oszczędności paliwa. Gwarantuje również do trzech razy szybszy przepływ oleju, co ułatwia rozruch i przyspiesza rozgrzewanie silnika[2].
Zadbaj o odpowiedni poziom płynu chłodniczego
Dobra kondycja silnika nie zależy jednak tylko od środka smarnego. Olej jest niezbędny do utrzymania silnika w stanie pracy, ale to płyn chłodzący dba o odpowiednią temperaturę jednostki napędowej. Właściwy poziom i odpowiednio wysoka temperatura wrzenia sprawią, że samochód nie będzie się przegrzewał, co jest szczególnie ważne podczas wakacyjnych podróży. Mało kto pamięta, że płyn chłodniczy również ma określoną trwałość i trzeba go wymienić, kiedy straci swoje właściwości. Skuteczne odprowadzanie ciepła zapewniają płyny do chłodnic Shell Coolant, które charakteryzują się lepszą stabilnością w wysokich temperaturach i żywotnością sięgającą nawet 250 tysięcy kilometrów, a także zapobiegają korozji oraz odkładaniu się szlamu, kamienia i osadów – najczęstszych przyczyn awarii i kosztownych napraw.
Nie zapomnij o oponach
Po skontrolowaniu samochodu pod maską, następnym krokiem jest sprawdzenie zewnętrznych podzespołów pojazdu. Ważne, aby zwrócić szczególną uwagę na opony, które odgrywają istotną rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa na drodze. Sprawdź, czy są właściwie napompowane i mają odpowiednią głębokość bieżnika. Niewystarczająco napompowane opony mogą wpływać na szybsze zużycie bieżnika i większe zużycie paliwa. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak większość organizacji motoryzacyjnych zaleca wymianę opon letnich przy głębokości 3 mm[3].
Zatroszcz się o widoczność
Szczególnie przed wyruszeniem w dłuższą podróż, konieczna jest kontrola elementów związanych z widocznością. Warto upewnić się, że przednia szyba nie jest zarysowana lub pęknięta, wycieraczki są czyste i dobrze zbierają wodę, a żarówki świateł i kierunkowskazów nie są przepalone. Może okazać się, że niektóre z nich wymagają wymiany. Myśląc o podróży za granicę, dobrze jest sprawdzić przepisy panujące w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Część z nich wymaga posiadania w aucie zapasowych żarówek, apteczki lub odpowiedniej liczby kamizelek odblaskowych. Brak obowiązkowego wyposażenia oznacza mandat, często wysoki.
Przeprowadzenie tych prostych, samodzielnych kontroli nie tylko pomoże w utrzymaniu samochodu w jak najlepszym stanie, ale przede wszystkim zapewni najlepszą możliwą ochronę i bezpieczeństwo podczas podróży w nadchodzących miesiącach. Warto więc poświęcić kilka chwil na wymienione czynności i cieszyć się bezstresową jazdą.
[1] https://www.tomtom.com/en_gb/traffic-index/
[2] W porównaniu ze specyfikacją API SN i opartą na ASTM D484
[3] https://intercars.pl/poradnik/opony-i-felgi/jak-zmierzyc-glebokosc-bieznika-opony/
[2] W porównaniu ze specyfikacją API SN i opartą na ASTM D484
[3] https://intercars.pl/poradnik/opony-i-felgi/jak-zmierzyc-glebokosc-bieznika-opony/