Konieczność dostosowania się e-biznesu do nowej, postpandemicznej rzeczywistości podkreśliła znaczenie transformacji cyfrowej. Obecnie firmy zajmujące się handlem w Internecie zmagają się z obciążeniami legislacyjnymi, które blokują rozwój działalności. I choć w ubiegłym roku wprowadzono kilka korzystnych rozwiązań prawnych, to nie można mówić o zniesieniu czy obniżeniu istotnych barier. Aby przedsiębiorcy mogli odpowiadać na zachodzące zmiany, dalej się rozwijać i działać na globalną skalę, niezbędne jest silne i zdecydowane wsparcie.
Księga Niwelowania Barier Legislacyjnych w Gospodarce Cyfrowej 2021
Misją Izby Gospodarki Elektronicznej jest rozwój polskiej branży cyfrowej poprzez współpracę, wymianę know-how oraz działania legislacyjne. Dlatego przygotowanie Księgi Niwelowania Barier Legislacyjnych 2021 w zakresie gospodarki cyfrowej ma służyć współpracy pomiędzy biznesem oraz instytucjami polskiej administracji rządowej celem sprawniejszego rozwoju cyfryzacji polskiej gospodarki. Podajemy na tacy, gotowe do wdrożenia rozwiązania wypracowane przez wybitnych ekspertów z zakresu prawa, podatków i cyfrowego biznesu. To silny i reprezentatywny głos branży, która wymaga silnego i zdecydowanego wsparcia
Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej
Przejrzyste i dopasowane do realiów gospodarczych prawo jest jednym z kluczowych czynników, które są niezbędne dla zapewnienia przedsiębiorcom warunków do stabilnego rozwoju. Ostatnie lata to czas, w którym pojawiło się wiele nowych regulacji dotyczących szeroko rozumianego handlu elektronicznego. Jednocześnie prawo nie zawsze nadąża za dynamicznymi zmianami zachodzącymi na rynku nowoczesnych technologii. Powyższe czynniki sprawiają, że w przepisach prawa pojawiają się bariery dla płynnego rozwoju e-przedsiębiorców. W Księdze Niwelowania Barier Legislacyjnych przedstawiamy zestawienie przepisów, które negatywnie wpływają na sytuację e-przedsiębiorców i utrudniają ich funkcjonowanie. Jednocześnie proponujemy rozwiązania, które pozwolą na usunięcie wskazanych przez nas problemów.
Witold Chomiczewski, pełnomocnik e-Izby ds. legislacyjnych, kancelaria Lubasz i wspólnicy