Prologis podsumowuje działalność operacyjną w Europie w czwartym kwartale i całym 2023 roku. Zestawienie obejmuje najważniejsze wyniki operacyjne oraz wybrane sukcesy i kluczowe osiągnięcia.
Czwarty kwartał 2023 roku zamknęliśmy z solidnymi perspektywami sprzedaży, pokaźnym wzrostem liczby inwestycji oraz wskaźnikiem pustostanów znacznie poniżej średniej rynkowej. Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, utrzymuje się silny popyt na wysokiej jakości zrównoważoną powierzchnię magazynową, szczególnie na rynkach o dużej gęstości, takich jak Wielka Brytania, Holandia i Niemcy. Na wszystkich rynkach europejskich nieustannie troszczymy się przede wszystkim o powodzenie naszych klientów, dostarczając rozwiązania za pośrednictwem naszej czołowej platformy Prologis Essentials, strategicznego banku gruntów i wspaniałego zespołu specjalistów.
Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe.
Działalność operacyjna w czwartym kwartale i całym roku 2023
- Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 637 075 metrów kwadratowych**:
- 160 796 metrów kwadratowych – nowe umowy najmu
- 476 279 metrów kwadratowych – przedłużone umowy najmu.
- Wskaźnik zajętości w czwartym kwartale: 97,7%
- Zmiana wysokości czynszu w czwartym kwartale: 34,4%**
- Zmiana wysokości czynszu w całym roku: 27,3%**
* Obejmuje działalność operacyjną, rozwojową, nieruchomości przeznaczone na sprzedaż i inne, jak również zakupy i przekształcenia o wartości dodanej (VAA/VAC).
** Na podstawie daty rozpoczęcia najmu.
Działalność operacyjna w czwartym kwartale 2023 roku – Europa Centralna i Polska
- Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 348 367 metrów kwadratowych:
- 55 321 metrów kwadratowych – nowe umowy najmu
- 236 443 metrów kwadratowych – przedłużone umowy najmu
- Wskaźnik zajętości w czwartym kwartale: 95,7%*
- Wynajęta powierzchnia w czwartym kwartale: 268 711 metrów kwadratowych:
- 39 579 metrów kwadratowych – nowe umowy najmu,
- 159 789 metrów kwadratowych – przedłużone umowy najmu
- Wskaźnik zajętości w czwartym kwartale: 93%*
Najważniejsze umowy najmu w czwartym kwartale 2023 r.
- 30 501 metrów kwadratowych dla IFCO Systems, w Prologis Park Coventry DC10 – Coventry (Wielka Brytania);
- 21 868 metrów kwadratowych dla Alive Events, w Prologis Plessis-Pâté DC1 – Le Plessis Paté (Francja);
- 19 779 metrów kwadratowych dla BCUBE Poland Services Sp. z o.o., w Prologis Park Dąbrowa DC1C – Dąbrowa Górnicza (Polska);
- 13 823 metry kwadratowe dla EXPERIS France, w Prologis Park Moissy DC5 – w Moissy Cramayel (Francja).
Inwestycje kapitałowe w czwartym kwartale i całym roku 2023
W ciągu ostatnich 12 miesięcy platforma Prologis Essentials w rosnącym stopniu odpowiadała za zapewnienie niezbędnej ciągłości działalności operacyjnej naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę, że lokalne wymogi i pozwolenia są coraz mocniej powiązane z wizją ESG i wymiernym wpływem społecznym. Dlatego nasze rozwiązania w obszarach działalności operacyjnej, energii i zrównoważonego rozwoju, jak również mobilności i kapitału ludzkiego stale ewoluują, aby wyprzedzać przyszłość. Na przykład w dziedzinie energii zakończyliśmy rok na wysokim poziomie, osiągając półmetek w postaci 500 MW mocy zainstalowanej dachowych ogniw słonecznych i magazynów energii. Jesteśmy zatem na dobrej drodze, aby do 2025 roku przekroczyć cel 1 GW.
Ben Bannatyne, prezes Prologis Europe.
Prologis opublikował wyniki corocznego badania Seven Predictions (siedmiu prognoz) na nadchodzący rok. Naszym zdaniem 2024 będzie okresem zdrowego wzrostu popytu, ograniczonej podaży, ewolucji technologicznej obiektów logistycznych i odwrócenia cyklu na rynkach kapitałowych.
Eva van der Pluijm-kok, wiceprezes Prologis EU Research.
Jakie są nasze przewidywania na rok 2024?
- Patrząc na dwucyfrowy wzrost ruchu w portach i ruchu ciężarowego, należy oczekiwać odwrócenia globalnej recesji w przewozach towarowych.
- Nasili się wielki kryzys budowlany, a liczba rozpoczętych inwestycji osiągnie najniższy poziom globalny od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.
- W Ameryce Łacińskiej odnotowano rekordowy popyt, który utrzyma się w 2024 roku – przede wszystkim w Meksyku, gdzie uruchomione zostaną moce produkcyjne relokowane z innych regionów.
- Absorpcja netto w Chinach osiągnie drugi najwyższy poziom w historii, co pomoże w wykorzystaniu nadwyżki podaży z ostatnich kilku lat.
- Technologia (zwłaszcza sztuczna inteligencja) zwiększy zapotrzebowanie na energię w obiektach logistycznych, zachęcając właścicieli magazynów do podwojenia mocy instalacji solarnych.
- Spadki stóp procentowych podwoją finansowanie nieruchomości na niepublicznym rynku kapitałowym.
- Należy się spodziewać obniżenia europejskich stóp kapitalizacji oraz przeniesienia ekspansji do Azji.