Zgodnie z wynikami najnowszego raportu „Prologis’ 2025 Supply Chain Outlook Report", przeprowadzonego przez pracownię badawczą The Harris Poll, biznes przygotowuje się na „polikryzys”. Pojęcie to oznacza nałożenie się na siebie szeregu wyzwań, takich jak niestabilna sytuacja gospodarcza i polityczna, duża zmienność popytu oraz zmiany klimatyczne. Badanie przeprowadzone wśród ponad 1000 dyrektorów wysokie szczebla w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech potwierdza, że firmy muszą być elastyczne i odporne, aby sprostać wyzwaniom globalnego rynku.
- Dwie trzecie menedżerów wysokiego szczebla w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii obawia się problemów z globalnym łańcuchem dostaw, a 86% stwierdza, że presja ekonomiczna i geopolityczna wpływa na ich decyzje związane z lokalizacją magazynów i fabryk – wynika z raportu przygotowanego dla Prologis, światowego lidera rynku nieruchomości logistycznych.
- 85% pośród ankietowanych uważa, że działania nakierowane na zrównoważony rozwój poprawiają konkurencyjność firm. Menedżerowie wysokie szczebla dostrzegają ogromny potencjał drzemiący w robotyzacji i AI.
- 87% badanych stwierdziło, że automatyzacja przyczynia się do poprawy warunków pracy i zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego.
Rosnąca presja na łańcuchy dostaw
Zrównoważony rozwój i kształtowanie przyszłości
„Firmy coraz bardziej skupiają się na zrównoważonym rozwoju łańcucha dostaw, aby wzmacniać reputację marki, osiągnąć cele ESG oraz spełniać oczekiwania konsumentów i partnerów biznesowych. Rosnąca świadomość ekologiczna wśród interesariuszy oraz unijne i krajowe regulacje nakładają na biznes obowiązki w tym zakresie. Od klientów słyszymy coraz więcej zapytań o efektywne energetycznie magazyny. Jako Prologis już kilka lat temu podjęliśmy decyzję, że wszystkie nasze nowe obiekty w Polsce będą spełniały wymogi certyfikatu BREEAM Excellent. Prowadzimy też modernizację istniejących budynków tak, aby spełniały jak najwyższe standardy w tym zakresie”
– powiedział Paweł Sapek, SVP, Regional Head na region Europy Środkowej w Prologis.
Automatyzacja i Sztuczna Inteligencja
„W tak dynamicznie zmieniających się czasach firmy z branży nieruchomości logistycznych muszą być w stanie dostarczać swoim klientom wartość znacznie wykraczającą poza sam budynek magazynowy. Jako Prologis proponujemy współpracującym z nami firmom rozwiązania w ramach platformy Prologis Essentials. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą otrzymać rozwiązania szyte na miarę, pomagające dostosować biznes do zmieniających się warunków. Zakres usług jest bardzo szeroki i wspiera klientów na wszystkich etapach ich działania w magazynie – zarówno podczas przeprowadzki do nowego obiektu, jak i codziennej pracy w obiekcie. Są to świadczenia zaczynające się od tych najprostszych, jak choćby zapewnienie systemów półkowych w magazynie, aż po złożone projekty, takie jak wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania procesami, robotyzacji, modernizacja oświetlenia, czy instalacja systemu ładowania pojazdów elektrycznych”
- wymienia Paweł Sapek.
O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez The Harris Poll w imieniu Prologis od 4 do 19 września 2024 roku na próbie 1025 dyrektorów, którzy odgrywają kluczową rolę w swoich firmach. Obejmuje spostrzeżenia 508 dyrektorów z USA, 263 z Wielkiej Brytanii i 254 z Niemiec, ukazując zróżnicowaną międzynarodową perspektywę wyzwań i możliwości kształtujących zarządzanie łańcuchem dostaw. Badanie obejmuje respondentów z firm zatrudniających ponad 250 pracowników. Jedna trzecia uczestników badania pracuje w organizacjach o rocznych przychodach przekraczających 2 miliardy dolarów.