e-Izba Think Tank: Cyfrowe MŚP to najnowszy biznesowo-edukacyjny projekt Izby Gospodarki Elektronicznej. Dotyczy najliczniejszej grupy firm w Polsce – małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają prawie połowę krajowego PKB. Dalsza cyfryzacja tego sektora jest paliwem rozwoju całej gospodarki.
Inauguracja e-Izba TT Cyfrowe: MŚP odbyła się w Warszawie, 21.11.24, na spotkaniu, które zgromadziło przedstawicieli e-sklepów, producentów i retail. Podajemy szczegóły tego, czym będzie zajmować się nowe grono eksperckie i biznesowe e-Izby.
Transformację cyfrową i rozwój konkurencyjności biznesu napędzają MŚP i mikrofirmy. Ich wpływ na całość polskiej gospodarki jest niezaprzeczalny - wytwarzają 45 proc. krajowego PKB zatrudniając 67 proc. wszystkich pracujących w przedsiębiorstwach. Co pokazuje bezpośrednie oddziaływanie MŚP na rozwój polskiej gospodarki już czwartą dekadę.
Kreować i podtrzymywać rozwój
„Jest to fundamentalny element transformacji biznesu. Pozwala skuteczniej konkurować z innymi i reagować na potrzeby rynku. Równocześnie daje podstawę do wglądu w najnowsze rozwiązania technologiczne, jakie służą optymalizacji procesów i poszerzaniu bazy klientów”
– podkreśla Patrycja Sass-Staniszewska, prezes e-Izby.
Kompleksowa digitalizacja MŚP
- Analizą i raportami – co przedsiębiorcom pozwoli na wgląd w możliwości cyfryzacji;
- Edukacją i specjalistycznymi szkoleniami – chodzi o dostęp do praktycznej wiedzy i narzędzi cyfrowych dla biznesu;
- Opracowaniem materiałów merytorycznych – dostęp do nich stanowi wsparcie transformacji od strony edukacji menedżerów i zespołów;
- Networkingiem biznesowym – to płaszczyzna wymiany doświadczeń i nawiązywania pomocnych kontaktów;
- Globalną transformacją cyfrową MŚP – tu firmy mogą liczyć na wsparcie w strategii rozwoju e-eksportu.
Środowiska sprzyjające MŚP
„Ustrukturyzowana współpraca między administracją, a firmami jest obustronnie korzystna. Poprawia wdrażanie polityki, przez co usprawnia działanie programów pomocowych. Kreuje korzyści dla firm, które efektywniej wykorzystują wsparcie jakie państwo tworzy dla przedsiębiorców. Przez to wspólnie kreujemy środowisko gospodarcze bardziej odporne na wyzwania współczesnego świata”
- powiedział Bartłomiej Pejo, przewodniczący sejmowej Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, obecny na spotkaniu.
„Naszą ambicją jest rozwój ukierunkowanego wsparcia, ścieżek dostępu do zasobów potrzebnych firmom do przyspieszenia informatycznej transformacji. Polski biznes nieustannie rozwija się, ale zmiana tempa adopcji cyfrowej, z dostępem do najnowszej wiedzy i inwestycji pozwoli firmom MŚP w skutecznym konkurowaniu w erze sieciowej i handlu online. Ma to wielkie znaczenie dla zapewnienia odporności i wzrostu sektora MŚP”
- wyjaśniała Agnieszka Jankowska, Przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji.
Pierwszy krok do współpracy
- firmy będą mogły wyrażać swoje potrzeby i wyzwania dot. rozwoju;
- sięgną po dostosowane rekomendacje, technologie i wsparcie istotne dla konkretnych branż;
- uzyskają pomoc w projektach pilotażowych przez dostęp do zasobów i finansowania;
- zwiększą widoczność marki w ekosystemie e-commerce i na szerokim rynku;
- rozwiną sieć kontaktów eksperckich i networking.
[1] https://eizba.pl/wp-content/uploads/2024/07/Omni-commerce-Kupuje-wygodnie-2024-skrot.pdf