Prologis Research, korzystając z wieloletniego doświadczenia w branży, własnych danych oraz unikalnej wiedzy na temat nieruchomości magazynowych i ich klientów, przygotował prognozę siedmiu kluczowych trendów dla globalnego łańcucha dostaw w 2025 roku. Coroczne analizy i prognozy od Prologis to rzetelne źródło informacji.
Sześć spośród siedmiu przewidywań na 2024 rok okazało się trafne. Trzy z siedmiu tegorocznych trendów opracowanych przez globalny zespół Prologis Research mają szczególne znaczenie dla rynków europejskich, w tym Polski.
1. Towary cargo będą latać
„Firmy z sektora nieruchomości logistycznych będą reagować na rosnący wolumen towarów przewożonych drogą lotniczą, oferując magazyny zlokalizowane w pobliżu największych lotnisk. W Europie Środkowej portfolio Prologis obejmuje m.in. Prologis Park Janki, oddalony zaledwie 15 kilometrów od Lotniska Chopina w Warszawie. W ubiegłym roku poszerzyliśmy też naszą obecność w Pradze, otwierając nowy magazyn w Prologis Park Praga-Chrášťany, który znajduje się zaledwie 10 minut jazdy samochodem od lotniska im. Václava Havla"
– powiedział Paweł Sapek, SVP, Regional Head na region Europy Środkowej w Prologis.
2. Mniej nowych magazynów
„W Prologis przykładamy ogromną wagę do jakości i efektywności zarządzania naszym portfelem nieruchomości. W obliczu ograniczonej aktywności deweloperskiej nabiera to jeszcze większego znaczenia. Takie podejście pozwala nam utrzymywać wysoką jakość nieruchomości przez lata, a klientom umożliwia optymalne korzystanie z naszych obiektów. Co więcej, pomimo wielu wyzwań rynkowych, w ubiegłym roku między innymi rozpoczęliśmy budowę nowego obiektu o powierzchni ponad 41 tys. mkw., który stanie się centrum dystrybucyjnym dla fabryki Dell Technologies w Łodzi”
– komentuje Paweł Sapek.
3. Razem lepiej: konsolidacja branży transportowej przyspieszy
„Sektor transportu towarowego, podobnie jak inne branże, będzie zobowiązany do inwestowania w zrównoważone technologie. Wynika to zarówno z regulacji unijnych, takich jak nowe przepisy w zakresie raportowania ESG, a także rosnących oczekiwań ze strony klientów oraz inwestorów. Klienci oczekują, że dostawcy nieruchomości logistycznych będą oferować nowoczesne, wysokiej jakości i energooszczędne przestrzenie. Dlatego w Polsce wszystkie nowe magazyny Prologis są certyfikowane zgodnie z wymaganiami BREEAM na poziomie co najmniej Excellent. Oznacza to, że nasze nowopowstające obiekty spełniają ponad 70% wymagań w zakresie ekologiczności, określonych w zaawansowanym systemie oceny budynków”
– podkreślił Paweł Sapek.