23 stycznia w warszawskiej restauracji Pańska 85 na zaproszenie Izby Gospodarki Elektronicznej spotkali się politycy, ekonomiści, przedsiębiorcy i ludzie biznesu, by porozmawiać o przyszłości e-commerce w Polsce. Głównym tematem spotkania był apel e-Izby o zniesienie progu celnego w imporcie EUR 150 już od 2026 roku. Ponadto prezentacja planów e-Izby, Think Tanków funkcjonujących w organizacji, warsztaty, dyskusje i czas na networking.
Spotkania organizowane przez e-Izbę mają na celu inspirację merytoryczną branży, a także budowanie realnych relacji biznesowych. Ogromne zainteresowanie tym wydarzeniem i frekwencja potwierdzają, że tego właśnie potrzebuje rynek. Zdecydowaliśmy się zorganizować debatę dotyczącą polskiej prezydencji, ponieważ priorytetem dla nas są równe ramy prawne i konkurencyjne pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorcami z Chin. Nieprzerwanie od czterech lat prowadzimy kampanię uświadamiającą, co się dzieje z rynkiem e-commerce na poziomie krajowym i europejskim.
powiedziała Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.
Nie oczekujemy preferencyjnych rozwiązań dla państw w Europie tylko tego, by handel odbywał się na równych, uczciwych zasadach. Jako administracja, ta europejska i krajowa, nie docenialiśmy sprytu niektórych przedsiębiorcach i chcemy stanowczo na to odpowiedzieć.
potwierdził Ignacy Niemczycki, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Musimy zacząć dbać o to, by europejskie prawo, które sami sobie narzucamy, było egzekwowane w stosunku do wszystkich, również spoza UE. Z tej dyskusji wyciągnęliśmy jedną, bardzo ważną rzecz – Europa i Polska są w pełni świadome wagi własnych gospodarek. Widzimy konkretne ruchy, by w końcu sfinalizować postulat. Spotkania przedsiębiorców są bardzo ważne. My na co dzień nie pracujemy w tej branży, dlatego rozmowy, urzeczywistnienie potrzeb i postulaty przedsiębiorców są konieczne, by wdrażać dobre i skuteczne metody.
dodała Weronika Smarduch, Przewodnicząca Podkomisji stałej ds. Innowacyjności i Konkurencji Gospodarki.
Dzisiejsze spotkanie to również inauguracja e-Izba Think Tank – projektu, który jest skoncentrowany na wymianie doświadczeń i wypracowaniu najlepszych możliwych rozwiązań, które będą wspierać dalszy rozwój e-commerce w Polsce. Jest idealnym miejscem do merytorycznego wsparcia ustawodawców. Uczestnicy czterech Think Tanków funkcjonujących w e-Izbie to ludzie, którzy dzielą się swoją wiedzą i zawierają biznesowe znajomości. To jest klucz do tworzenia innowacji i skutecznych działań na rzecz tego segmentu rynku.
podsumował Zbyszek Nowicki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarki Elektronicznej, Lider e-Izba Think Tank, Head of e-Izba Think Tank Performance Marketing.