Nawet 45 000 zł oszczędności dla pracodawców

Nawet 45 000 zł oszczędności dla pracodawców

Ponad 45 000 złotych w skali roku może zaoszczędzić na podatkach pracodawca zatrudniający 100 pracowników, który zdecyduje się na dofinansowanie im posiłków.

Najlepsze dodatki pozapłacowe to takie, które z jednej strony mają dużą wartość dla pracownika, ale z drugiej pozwalają pracodawcy optymalizować koszty. Świadczeniem, które spełnia te warunki jest Karta Lunch Pass, dzięki której pracownik może kupić dofinansowane przez pracodawcę posiłki.

Oszczędność dla firmy

Karta Lunch Pass jest efektywna kosztowo, ponieważ wartość przekazywanych na nią środków jest wolna od składki ZUS do 190 zł miesięcznie na pracownika. W praktyce oznacza to, że pracodawca, który zatrudnia 100 pracowników i zdecyduje się dofinansować im posiłki, dzięki temu zwolnieniu może oszczędzić nawet 45 000 złotych w skali roku.
Na stronie sodexomotywacja.pl znajduje się specjalnie przygotowany kalkulator oszczędności, dzięki któremu pracodawcy mogą wyliczyć ile zaoszczędzą, gdy zaoferują zatrudnionym Karty  Lunch Pass. Kolejną dobrą informacją jest to, że korzystanie z kart przedpłaconych na posiłki nie wymaga ustanawiania przez firmę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ponadto stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu, a przekazanie kart żywieniowych nie podlega opodatkowaniu VAT. Dodatkowo karty są łatwe w obsłudze i pozwalają również zaoszczędzić czas na ich dystrybucji i liczeniu. Firma doładowuje Lunch Pass wykonując jeden przelew, a zasileń może dokonywać wielokrotnie i na różne kwoty, eliminując tym samy konieczność comiesięcznego wydawania świadczeń pracownikom.

Oszczędność dla pracowników

Na stronie www.sodexomotywacja.pl znajdują się również stale aktualizowane informacje o specjalnych promocjach sięgających do 55% i ofertach specjalnych w sieci Partnerów Karty (ponad 1000 restauracji, barów, kawiarni w całej Polsce). Dzięki temu, korzystając z Kart  Lunch Pass oszczędzają również pracownicy, a po wyczerpaniu środków przekazywanych przez pracodawcę, sami mogą doładować kartę i dalej korzystać z promocji, również poza czasem w pracy. Zatrudniony sam decyduje, czy otrzymaną kwotę przeznaczy na lunch poza biurem, zamówi danie na wynos czy skorzysta z pracowniczej stołówki. Z kolei pracodawca ma pewność, że przekazane na karcie środki zostaną wydane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli na posiłki.Karta Lunch Pass to obopólne korzyści – dla pracownika, który w pracy może odżywiać się zdrowo i wedle własnych upodobań oraz dla pracodawcy, który może w ten sposób budować długotrwałe zaangażowanie i motywację pracownika.

Załączniki

Pobierz wszystkie

45000_zl_oszczednosci_dla_pracodawcow_01_03_2017.doc

doc | 120 KB

Pobierz
45000_zl_oszczednosci_dla_pracodawcow_01_03_2017.txt

txt | 4,95 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wakacyjny prezent od szefa

W portfelach większości wczasowiczów nie znajdziemy „prezentów” od ich pracodawców. Jak pokazują wyniki badania „Drogowskaz Motywacyjny 2018”, dodatkowe świadczenia w okresie wakacyjnym przyznaje swoim pracownikom tylko 1 na 5 firm działających w Polsce. Czy warto motywować urlopowiczów i jak to zrobić najlepiej?
1000 złotych na świadczenia bez podatku!

Od stycznia 2018 roku ponad dwuipółkrotnie, do kwoty 1.000 złotych, wzrósł limit zwolnienia z podatku dochodowego PIT od wartości  konkretnych świadczeń pozapłacowych finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Warto o tym pamiętać planując tegoroczny budżet socjalny i wydatki przeznaczone na motywację  pracowników.
Karta z Pajacykiem nowoczesna i innowacyjna

Karta Podarunkowa z Pajacykiem, czyli Karta Podarunkowa Sodexo Stop Hunger wydawana we współpracy z Alior Bankiem została uznana za „Najbardziej innowacyjny polski instrument płatniczy w 2017 roku”. Wyróżnienie to przyznało jury konkursu towarzyszącemu jednemu z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla rynku płatności - konferencji Central European Digital Payments.
Wszyscy jesteśmy Mikołajami - nawet pracownicy!

Jak pokazują wyniki badania aż 79% pracowników angażuje się w akcje charytatywne. W pomoc innym włączyłoby się o 10% więcej zatrudnionych, gdyby pracodawca organizował takie akcje (1). Poznajmy współczesnych pomocników Świętego Mikołaja, którzy obdarowują prezentami nie tylko swoją rodzinę i bliskich, ale także nie zapominają o potrzebujących. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.