Paczki dla dzieci zamień na karty podarunkowe
Paczki dla dzieci zamień na karty podarunkowe

Paczki dla dzieci zamień na karty podarunkowe

Opublikowany

Pracodawcy nie szczędzą pieniędzy na świadczenia pozapłacowe. Na Wielkanoc niemal co druga firma[1] szykuje dla pracowników świąteczne podarunki, wśród których znajdą się również upominki dla ich dzieci. 

W okresie przedświątecznym wielu pracodawców zastanawia się w jaki sposób nagrodzić pracowników. Firmy przyjazne rodzinie często przygotowują niespodzianki również dla dzieci zatrudnionych. Organizują rodzinne eventy, dni integracyjne lub oferują dzieciom pracowników świąteczne paczki, w których najczęściej znajdują się słodycze. Alternatywą dla tych rozwiązań jest Karta Podarunkowa Sodexo Dla Dzieci, dzięki której obdarowani nią pracownicy wraz ze swoimi pociechami mogą sami wybrać odpowiednie prezenty w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Ponadto samodzielny wybór najmłodszym sprawi dużą niespodziankę i radość, a samodzielne płacenie kartą z pewnością będzie emocjonującą chwilą nawet dla nastolatków.

Edukacja pod kontrolą

Kartą Podarunkową dla Dzieci Sodexo można płacić m.in. w sklepach z zabawkami, dziecięcym obuwiem i odzieżą, grami, w księgarniach, parkach rozrywki, cukierniach i kinach. Karta oferuje także dostęp do szeregu rabatów, a przede wszystkim ma zalety edukacyjne – uczy dzieci gospodarowania pieniędzmi pod okiem rodzica, który na bieżąco może sprawdzać saldo karty w każdym bankomacie, poprzez infolinię, mobilną aplikację lub stronę www.DlaCiebie.sodexo.pl. Strona ta pozwala również na zastrzeżenie karty oraz zmianę PIN. Wszystkie te usługi są dostępne przez całą dobę.

Wygodnie i bez podatku

Karty Podarunkowe dla Dzieci są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla działów HR, które do tej pory poświęcały wiele czasu na zakupy i pakowanie podarunków. Łatwy jest również sposób ich zamawiania, a czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi maksimum 72 godziny. 
Warto również pamiętać, że świąteczne prezenty dla pracowników i ich dzieci mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dzięki czemu są zwolnione z oskładkowania ZUS.
Okazji do wzmacniania więzi między firmą a zespołem, motywowania pracowników lub budowania ich zaangażowania nigdy nie jest zbyt wiele. Karta podarunkowa skierowana specjalnie do potrzeb dzieci i ich rodziców to wyjątkowy benefit, nie tylko z okazji Wielkanocy.

[1] Badanie Sodexo Benefits and Rewards Services „Drogowskaz Motywacyjny 2018”.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Sodexo_karta_dla_dzieci_3D_front.png

grafika | 580 KB

Pobierz
Sodexo_karta_dla_dzieci_front.png

grafika | 90,3 KB

Pobierz
Karta_zamiast_paczki_22_03_2018.docx

docx | 97,1 KB

Pobierz
Karta_zamiast_paczki_22_03_2018.txt

txt | 4,66 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Tomasz Wronkowski pokieruje Działem IT i Operacji Sodexo

temu

Tomasz Wronkowski został Dyrektorem Działu IT i Operacji w firmie Sodexo Benefits and Rewards Services, wiodącego dostawcy kompleksowych usług motywacyjnych w Polsce. Na nowo utworzonym stanowisku będzie rozwijał kompetencje firmy w obszarze nowych technologii.
Arkadiusz Rochala objął stanowisko Dyrektora Generalnego Sodexo Benefis and Rewards Services w Polsce

temu

Od września 2018 roku Arkadiusz Rochala objął stanowisko Dyrektora Generalnego polskiego oddziału Sodexo Benefits and Rewards Services, lidera kompleksowych rozwiązań motywacyjnych. Rochala posiada blisko 25 letnie doświadczenie w zarządzaniu i tworzeniu nowych rozwiązań dla biznesu. Na stanowisku zastąpił Roberta Lecha.
Bliżej lojalnych klientów dzięki karcie

temu

Wprowadzenie kart zbliżeniowych było przełomem na polskim rynku płatności bezgotówkowych. Trwająca od ponad dekady rewolucja zatacza coraz szersze kręgi, z roku na rok w naszym kraju przybywa entuzjastów tej technologii. Polacy mają już w swoich portfelach ponad 30 mln kart z funkcją płatności zbliżeniowych[1]. To nie tylko tradycyjne karty wydawane przez banki, ale też m.in. karty premiowe, które są nowoczesną formą nagradzania sił sprzedaży, partnerów biznesowych czy klientów.
Dofinansowanie posiłków antidotum na L4

temu

Zamiast garnituru piżama, zamiast biurka w pracy – własne łóżko. Jak wynika z danych ZUS, Polacy coraz więcej czasu spędzają na zwolnieniu lekarskim. Międzynarodowe badania nie pozostawiają tymczasem wątpliwości – wskaźnik absencji można zredukować m.in. dzięki ćwiczeniom i właściwemu odżywianiu. A o właściwe odżywianie pracowników mogą i powinni zadbać również pracodawcy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.