Alstom dostarczy dodatkowe 32 tramwaje dwusystemowe Citadis Dualis dla Île-de-France Mobilités i SNCF

Alstom dostarczy dodatkowe 32 tramwaje dwusystemowe Citadis Dualis dla Île-de-France Mobilités i SNCF

Zamówienie o wartości około 170 milionów euro w Île-de-France

Alstom otrzymał zamówienie na dostarczenie 32 dodatkowych tramwajów dwusystemowych Citadis Dualis dla Île-de-France Mobilités oraz SNCF Transilien. Wartość zamówienia wynosi około 170 milionów euro, a Île-de-France Mobilités pokrywa całkowite koszty inwestycyjne pociągów. Łącznie 22 pociągi są przeznaczone do obsługi linii T12 Express Massy/Evry, a pozostałych 10 do obsługi linii T13 Express Saint-Cyr/Saint-Germain. Te postanowienia stanowią część umowy ramowej dotyczącej tramwajów dwusystemowych, podpisanej przez SNCF w 2007 roku dla regionów Francji, obejmującej dostarczenie do 200 tramwajów.
Zaprojektowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na mobilność między miejskimi i podmiejskimi sieciami, Citadis Dualis oferuje płynne połączenie centrum miasta z przedmieściami łącząc w sobie zalety pociągu, jak i tramwaju. Stworzona w oparciu o projekt tramwaju Citadis firmy Alstom, wersja Dualis zachowuje jego najważniejsze cechy: modułowość, dostępność i niezawodność. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu poziomów mocy, bezpieczeństwa i wygody, Dualis może poruszać się równie łatwo na sieci tramwajowej, jak i krajowej sieci kolejowej. Taka konfiguracja sprawia, że jest to bardzo wszechstronny środek transportu: ma takie same wymiary jak tramwaj, dzięki czemu może poruszać się po mieście, zaś jego wydajność, podobnie jak w przypadku pociągu, umożliwia mu przewożenie pasażerów z prędkością niemal 100 km/h w obszarach peryferyjnych bez konieczności zmiany trybu. Citadis Dualis wspiera zrównoważoną  mobilność poprzez rewitalizację przestrzeni miejskiej i ochronę architektonicznego dziedzictwa miast. 

Po otwarciu linii tramwajowej T11 Express w czerwcu 2017 roku i ciągłych dostawach dla linii tramwajowej T4, z przyjemnością obserwuję jak Alstom dostarcza dwusystemowe rozwiązanie tramwajowe w Île-de-France. To dodatkowe zamówienie podkreśla znaczenie tego uniwersalnego rozwiązania transportowego, a jednocześnie świadczy o zaufaniu, jakim darzą nas nasi klienci, Île-de-France Mobilités oraz SNCF.

Jean-Baptiste Eyméoud, Prezes Alstom we Francji

Obecnie we Francji eksploatowane są 63 dwusystemowe tramwaje Citadis Dualis. Od października 2017 roku do Île-de-France stopniowo dostarczono łącznie 15 kolejnych tramwajów. Początek ich obsługi pasażerskiej na linii tramwajowej T4 jest zaplanowany na wrzesień 2018 roku, a następnie na przedłużeniu linii w sekcji Clichy-sous-Bois/Montfermeil  na koniec 2019 roku. Dostawy będą miały miejsce od 2020 do 2022 roku.
Citadis Dualis są projektowane i montowane we Francji. Zakład Alstom Valenciennes Petite-Forêt odpowiada za kompleksowe zarządzanie projektem oraz fazy projektowania i montażu pociągów. W procesie produkcyjnym  udział bierze jeszcze sześć innych zakładów we Francji: zakład w Ornans odpowiada za silniki, w Le Creusot za wózki, w Tarbes za urządzenia trakcyjne, w Villeurbanne za elektronikę na pokładzie oraz systemy informacji pasażerskiej, w Petit-Quevilly za transformatory, a w Saint-Ouen za projekt.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Citadis_Dualis.jpg

grafika | 7,03 MB

Pobierz
Alstom_dostarczy_dodatkowe_32_tramwaje_Citadis_Dualis_26_04_2018.docx

docx | 93,2 KB

Pobierz
Alstom_dostarczy_dodatkowe_32_tramwaje_Citadis_Dualis_26_04_2018.txt

txt | 3,13 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.