Alstom zaprezentował najnowsze rozwiązania transportowe dla Aglomeracji Śląskiej

Alstom zaprezentował najnowsze rozwiązania transportowe dla Aglomeracji Śląskiej

Opublikowany

Na XXIII Konferencji Naukowej „Pojazdy Szynowe 2018”, która odbyła się w dniach 22–25 maja na Politechnice Śląskiej, Alstom zaprezentował przełomowe technologie pozwalające sprostać potrzebom zarówno przewoźników, jak i pasażerów w Aglomeracji Śląskiej. Alstom wprowadza innowacje, dzięki którym systemy kolejowe stają się bardziej zintegrowane, bardziej efektywne i atrakcyjniejsze dla pasażerów.
Jednym z wielu omawianych przez Alstom rozwiązań jest system metra Axonis. Jest to system lekkiego metra „pod klucz” o przepustowości od 10 do 45 tys. pasażerów na godzinę w każdym z kierunków. Jest on łatwy do wprowadzenia do tkanki miejskiej, szybki w budowie i bezobsługowy – co pozwala na optymalizację kosztów budowy, eksploatacji i utrzymania. System opiera się na kolei konwencjonalnej (na stalowych kołach), która może poruszać się na wiaduktach, pod ziemią i w poziomie ulicy, przy minimalnym promieniu łuku 45 metrów i nachyleniu toru 6%, co ułatwia wprowadzenie systemu do zatłoczonej i silnie zurbanizowanej aglomeracji śląskiej.
Co więcej, zintegrowane podejście do systemu, w tym do realizacji obiektów budowlanych – zwłaszcza w przypadku wariantu przebiegającego na wiaduktach – pozwala na uruchomienie Axonis w ciągu 3–4 lat.
Zakład Alstom w Chorzowie posiada już rozległe doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska technologii i produktów, które znajdują odbiorców na całym świecie. Obecnie chorzowski zakład Alstom jest światowym centrum kompetencji wyspecjalizowanym w produkcji tramwajów, składów metra i pociągów regionalnych, jak również komponentów dla transportu miejskiego i podmiejskiego. Jest to jedyna fabryka w Polsce dysponująca halami przystosowanymi do produkcji pudeł z aluminium, stali i stali nierdzewnej.
Alstom w Polsce produkuje i eksportuje zaawansowane technologicznie produkty
w ramach 19 projektów realizowanych w 10 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie
i w Australii.  Do najważniejszych projektów, będących obecnie w fazie produkcji, należą najnowocześniejsze składy metra dla Rijadu i Dubaju.

Jako spółka zatrudniająca ponad 1 600 osób, dysponująca wiodącymi w skali kraju kwalifikacjami w zakresie projektowania pojazdów szynowych, Alstom pragnie efektywnie wspierać rozwój polskiej sieci transportowej i wzbogacać ją swoją wiedzą i doświadczeniem, dostarczając zaawansowane i sprawdzone w eksploatacji produkty.

Lesław Kuzaj, Prezes Alstom w Polsce

Alstom z dumą dostarcza najbardziej zaawansowany technologicznie tabor dla sztandarowych projektów na całym świecie, takich jak sieci metra w Rijadzie i Dubaju. Polscy inżynierowie i fachowcy stworzyli produkty najwyższej jakości, które spotkały się z uznaniem klientów.

Radosław Banach, Dyrektor Zarządzający Alstom Konstal

Modernizacja transportu publicznego na Śląsku jest ambitnym, a jednocześnie koniecznym zadaniem, którego z przyjemnością się podjęliśmy. Jesteśmy dumni, że w naszym regionie mamy takiego specjalistę w dziedzinie transportu jak Alstom, który realizuje najnowocześniejsze projekty na całym świecie.

Dr Janusz Ćwiek, profesor w Politechnice Śląskiej, Kierownik Katedry Transportu Kolejowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej

Axonis

Axonis

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Alstom_metro.jpg

grafika | 1,94 MB

Pobierz
Alstom_zaprezentował_najnowsze_rozwiązania_transportowe_dla_Aglomeracji_Slaskiej_23_05_2018.docx

docx | 93,3 KB

Pobierz
Alstom_zaprezentował_najnowsze_rozwiazania_transportowe_dla_Aglomeracji_Slaskiej_23_05_2018.txt

txt | 5,31 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Konsorcjum FLOW zdobyło kontrakt na obsługę i utrzymanie linii 3, 4, 5 i 6 metra w Rijadzie

temu

- Kontrakt wart ponad 730 mln euro w Arabii Saudyjskiej -
Alstom podpisał Protokół Ustaleń z Kolejami Ukraińskimi na dostawę lokomotyw elektrycznych

temu

Alstom i Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia – UZ) podpisały Protokół Ustaleń zatwierdzający współpracę w zakresie dostawy i utrzymania lokomotyw elektrycznych. Yevgen Kravtsov, pełniący obowiązki prezesa zarządu Kolei Ukraińskich, i Henri Poupart-Lafarge, Chairman & CEO Alstom, podpisali protokół ustaleń podczas targów kolejowych InnoTrans 2018 w Berlinie.
Société du Grand Paris, w porozumieniu z Île-de-France Mobilités, wybiera Alstom jako dostawcę pociągów dla linii 15, 16 i 17 Grand Paris Express

temu

W wyniku procedur negocjacyjnych, poprzedzonych przetargiem ogłoszonym w 2014 roku, Société du Grand Paris, w porozumieniu z Île-de-France Mobilités, wybrało producenta taboru kolejowego Alstom do zaprojektowania i dostarczenia pociągów na potrzeby linii metra 15, 16 i 17 Grand Paris Express.
Alstom uruchamia internetową giełdę StationOne dla sektora kolejowego

temu

18 września podczas targów technologii transportu InnoTrans w Berlinie Alstom uruchomił platformę StationOne, pierwszą giełdę internetową dedykowaną sektorowi kolejowemu, umożliwiającą nawiązywanie kontaktów profesjonalistom, których celem jest poprawa wyników operacyjnych. Platforma zapewnia zarówno skuteczną promocję, jak i dostęp do szerokiego wachlarza produktów oraz usług dla sektora kolejowego.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.