Coradia iLint, pociąg o napędzie wodorowym, otrzymał zezwolenie na eksploatację w niemieckich sieciach kolejowych
Coradia iLint, pociąg o napędzie wodorowym, otrzymał zezwolenie na eksploatację w niemieckich sieciach kolejowych

Coradia iLint, pociąg o napędzie wodorowym, otrzymał zezwolenie na eksploatację w niemieckich sieciach kolejowych

Coradia iLint firmy Alstom, pierwszy na świecie pociąg pasażerski z wodorowymi ogniwami paliwowymi, uzyskał zezwolenie Niemieckiego Urzędu Transportu Kolejowego (EBA) na przewożenie pasażerów w Niemczech. 11 lipca Gerald Hörster, prezes EBA, przekazał firmie Alstom certyfikat homologacji w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w Berlinie. W uroczystości tej wziął udział Enak Ferlemann, parlamentarny sekretarz stanu przy federalnym ministrze transportu i infrastruktury cyfrowej oraz poseł niemieckiego parlamentu.

Światowa premiera w Niemczech: za zgodą Niemieckiego Urzędu Transportu Kolejowego (EBA) wysyłamy na tory pierwszy pociąg pasażerski z technologią ogniw paliwowych. Jest to dobry przykład mobilności przyszłości. Wodór stanowi rzeczywistą niskoemisyjną i wydajną alternatywę dla oleju napędowego, szczególnie na liniach drugiej kategorii, gdzie linie napowietrzne są nieekonomiczne lub jeszcze niedostępne. Pociągi te są czystą i przyjazną dla środowiska aternatywą, dlatego wspieramy i promujemy tę technologię, tak aby była upowszechniania

Enak Ferlemann, delegat niemieckiego rządu federalnego ds. transportu kolejowego

Otrzymanie tego zezwolenia jest ważnym osiągnięciem dla  Coradia iLint i decydującym krokiem w kierunku czystej i przyszłościowej mobilności. Alstom jest niezmiernie dumny ze swojego pociągu regionalnego o napędzie wodorowym, który stanowi przełom w bezemisyjnej mobilności oraz z faktu, że będzie on teraz regularnie przewoził pasażerów

Wolfram Schwab, Wiceprezes ds. Badań, Rozwoju i Innowacji w Alstom

W listopadzie 2017 r. Alstom i lokalny urząd transportowy w Dolnej Saksonii (LNVG) podpisały umowę na dostawę 14 pociągów z wodorowymi ogniwami paliwowymi, a także na 30 lat konserwacji oraz na dostawę energii. 14 pociągów zostanie wyprodukowanych przez Alstom na potrzeby parku wagonowego LNVG i od grudnia 2021 r. będą przewozić pasażerów między Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde i Buxtehude. Po otrzymaniu tego zezwolenia od EBA, dwa prototypy Coradia iLint zostaną wprowadzone do eksploatacji pilotażowej w sieci Elbe-Weser. Przewóz pasażerów rozpocznie się pod koniec sezonu letniego.
Coradia_ILint-11-5-2017-15.jpgCoradia_ILint-11-5-2017-18 (1).jpg
Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, które wytwarzają energię elektryczną zapewniającą trakcję. Ten zeroemisyjny pociąg odznacza się niskim poziomem hałasu, a emitowana jest jedynie para wodna i skondensowana woda. Model Coradia iLint wyróżnia się tym, że łączy różne innowacyjne elementy: konwersję czystej energii, elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentne zarządzanie mocą trakcyjną i dostępną energią. Został specjalnie zaprojektowany do jazdy po  liniach niezelektryfikowanych, umożliwia czyste, zrównoważone działanie pociągu i cechuje się wysokim poziomem wydajności.
1.Coradia_iLint_May_2018_Copyright_Alstom_Rene_Frampe.jpg
Coradia iLint została zaprojektowana przez zespoły Alstom w Salzgitter (Niemcy), które jest centrum doskonałości dla pociągów regionalnych oraz w Tarbes (Francja), centrum doskonałości dla systemów trakcyjnych. Projekt ten korzysta ze wsparcia niemieckich ministerstw gospodarki i transportu. Rozwój Coradia iLint przez Alstom został sfinansowany kwotą 8 milionów euro od rządu Niemiec w ramach Narodowego Programu Innowacji w zakresie technologii wodorowych i ogniw paliwowych (NIP).
Załączniki

Pobierz wszystkie

Coradia_iLint_otrzymała_homologację_PL.txt

txt | 5,06 KB

Pobierz
Coradia_iLint_otrzymała_homologację_PL.docx

docx | 95,3 KB

Pobierz
1.Coradia_iLint_May_2018_Copyright_Alstom_Rene_Frampe.jpg

grafika | 3,04 MB

Pobierz
Coradia ILint1 (1).jpg

grafika | 819 KB

Pobierz
Coradia_ILint-11-5-2017-15.jpg

grafika | 909 KB

Pobierz
Coradia_ILint-11-5-2017-18 (1).jpg

grafika | 250 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.