Świat logistyki kontraktowej zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Automatyzacja, która kiedyś była jedynie futurystyczną wizją, dziś pomaga sprostać rosnącym wymaganiom rynku i stawić czoła nowym wyzwaniom. To nie tylko kwestia nadążania za zmianami, ale ich wyprzedzanie, co zapewnia efektywność operacyjną, jak również możliwość tworzenia zupełnie nowych standardów obsługi klientów.
Dane rynkowe pokazują, że co prawda daleko nam jeszcze do czołówki wyścigu globalnej automatyzacji i robotyzacji, ale proces ten postępuje, ze wskazaniem na branżę TSL (transport, spedycja, logistyka). Firmy mają coraz większą świadomość, że jest to najlepszy sposób optymalizacji procesów magazynowych, efektywnego wykorzystania przestrzeni oraz zarządzania zasobami
– mówi Paweł Skarzyński, Operations Manager European Logistics & CL Operations w DACHSER Polska.
Co napędza rewolucję?
Kluczowe technologie zmieniające oblicze magazynów
- Obsługa regałów: Wdrażanie automatycznych systemów magazynowych, takich jak AutoStore, oraz układnic paletowych i pojemnikowych, pozwala na zwiększenie efektywności przestrzeni magazynowej.
- Transport towarów: Wykorzystanie pojazdów sterowanych automatycznie (AGV) oraz autonomicznych robotów mobilnych (AMR) minimalizuje ryzyko błędów i zwiększa efektywność operacyjną.
- Kompletacja zamówień: Systemy zrobotyzowane, kompletacja głosowa oraz systemy pick-to-light wspierają pracowników w szybkim i bezbłędnym realizowaniu zamówień.
- Kontrola jakości: Automatyczne systemy weryfikacji jakości pozwalają na bieżące monitorowanie parametrów produktów, takich jak waga i wymiary.
- Zarządzanie zapasami: Nowoczesne systemy zarządzania zapasami (WMS) umożliwiają precyzyjne monitorowanie i optymalizację stanów magazynowych.
Magazyn z przyszłości(ą)
Klucz do zwiększonej efektywności i elastyczności
Innowacyjne rozwiązania w magazynach pozwalają na nie tylko szybszą, ale i bardziej precyzyjną realizację zadań, co przekłada się na lepszą obsługę klienta oraz niższe koszty operacyjne. Według różnych opracowań branżowych, wprowadzenie takich rozwiązań może zwiększyć produktywność nawet o 20-30%. Co więcej, automatyzacja w magazynach zwiększa elastyczność procesów, umożliwiając ich szybkie dostosowanie do zmieniających się wymagań rynku oraz zapewnia wyższą jakość usług, minimalizując ryzyko błędów. Warto też pamiętać, że efektywne zarządzanie zasobami i redukcja zużycia energii to kluczowe elementy, które wpływają na minimalizowanie śladu węglowego, co klientów stawiających na zrównoważony rozwój
– wyjaśnia Paweł Skarzyński.