Oleje i smary jako źródła oszczędności w transporcie
Oleje i smary jako źródła oszczędności w transporcie

Oleje i smary jako źródła oszczędności w transporcie

Środki smarne mimo tego, że stanowią jedynie małą część kosztów łącznych utrzymania firm, mogą mieć znaczący wpływ na rentowność prowadzonego biznesu. Z szacunków ekspertów Shell Lubricants, wiodącego globalnego dostawcy środków smarnych dla przedsiębiorstw transportowych wynika, że w ostatnich latach firma zapewniła swoim klientom flotowym 21 milionów dolarów oszczędności[1]. 

Koszty flotowe pod szczególnym nadzorem 

Od kilkudziesięciu lat dział olejowy Shell ściśle współpracuje z klientami z branży transportowej, aby pomóc im zidentyfikować możliwości zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, przy jednoczesnym spełnianiu wysokich standardów w zakresie niezawodności, bezpieczeństwa i zgodności z normami środowiskowymi. Eksperci skupiają się przede wszystkim na dwóch głównych obszarach – doborze środków smarnych i efektywnym zarządzaniu całym cyklem użytkowania olejów i smarów. Według specjalistów Shell dobór odpowiednich środków smarnych, efektywne stosowanie tych produktów oraz połączenie z dedykowanymi usługami, może wydłużyć okres użytkowania pojazdów i ograniczyć liczbę awarii, jednocześnie obniżając całkowity budżet przeznaczony na utrzymanie ruchu nawet o 30%[2].  
  

Nieplanowane przestoje choćby jednej ciężarówki mają niekorzystny wpływ na efektywność i rentowność biznesu transportowego. Dzięki doborowi odpowiednich środków smarnych firmy mogą mieć pewność, że ich sprzęt jest należycie chroniony, nawet podczas pracy przy maksymalnym obciążeniu. Shell oferuje pełną gamę produktów, które zostały opracowane z myślą o firmach flotowych, w tym wielosezonowe oleje silnikowe Shell Rimula, oleje przekładniowe Shell Spirax czy smary Shell Gadus.

Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska

Kiedy błędy przynoszą straty 

W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym na zlecenie Shell, ponad 50% operatorów flot przyznała, że błędy w zakresie gospodarki smarowniczej doprowadziły do awarii pojazdów. Jeden na trzech respondentów szacuje, że nieplanowane przestoje przyniosły jego przedsiębiorstwu straty w wysokości ponad 100 tysięcy dolarów w ciągu 3 lat[3].


Gdy przewoźnicy poszukują oszczędności, często jednym z obszarów, w którym dążą do obniżenia kosztów, są oleje i smary. Powszechnym punktem wyjścia w tej kalkulacji jest cena za litr czy kilogram środka smarnego. Przedsiębiorcy zapominają o tym, że najistotniejszy w tym rachunku jest koszt eksploatacji pojazdu, czyli wydatki przeznaczone na utrzymanie pojazdu w ruchu. Praktyka pokazuje, że najefektywniejszym kosztowo rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości środków smarnych, które zapewniają dłuższe okresy między wymianami i chronią pojazdy we wszystkich warunkach, pomagając ograniczyć nieplanowane przestoje co w efekcie pozwala  obniżyć koszty utrzymania.  

[1] Udokumentowane oszczędności klientów Shell Lubricants z sektora transportu w latach 2011-2015 (źródło: Shell Lubricants)
[2] Potencjalny wpływ obliczony na podstawie badań przeprowadzonych przez Shell.  
[3] Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Edelman Intelligence na zlecenie Shell Lubricants. Objęło 395 rozmów przeprowadzonych od listopada do grudnia 2015 roku z pracownikami sektora transportu z 8 krajów (Brazylii, Kanady, Chin, Niemiec, Indii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych), którzy w ramach wykonywania swoich obowiązków nabywają, wpływają na zakup lub stosują środki smarne.   

Shell_Oleje_i_Smary_banner_transport_22_08_2017.jpgShell_Oleje_i_Smary_floty_transportowe_22_08_2017.jpg
Załączniki

Pobierz wszystkie

Oleje_i_smary_jako_zrodla_oszczednosci_w_transporcie_22_08_2017.docx

docx | 232 KB

Pobierz
Oleje_i_smary_jako_zrodla_oszczednosci_w_transporcie_22_08_2017.txt

txt | 4,2 KB

Pobierz
Shell_Oleje_i_Smary_floty_transportowe_22_08_2017.jpg

grafika | 105 KB

Pobierz
Shell_Oleje_i_Smary_banner_transport_22_08_2017.jpg

grafika | 393 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Znaczenie środków smarnych w branży energetycznej

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Shell Lubricants, w ramach którego poproszono o opinie przedstawicieli branży energetycznej, większość respondentów (56%) jest zdania, że wybór odpowiednich środków smarnych lub właściwe zarządzanie nimi może pomóc w ograniczeniu kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa energetycznego jedynie o 5%. Mniej niż 1 osoba na 10 ma świadomość, że oszczędności te mogą być nawet 6 razy większe[1]. 
Dział olejowy Shell światowym liderem po raz 11 z rzędu!

Shell Lubricants już jedenasty rok z rzędu został uznany za światowego lidera w produkcji olejów silnikowych i środków smarnych. Jak wynika z raportu opracowanego przez Kline&Company, w 2016 roku Shell miał 11% udziału w globalnym rynku. Koncern dostarcza produkty smarne do samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, pojazdów rolniczych oraz maszyn przemysłowych.
Środki smarne w górnictwie, czyli wydobycie oszczędności

Polska z wydobyciem wynoszącym w 2016 roku ponad 70,5 mln ton[1] jest liderem produkcji węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Jak zaznaczają analitycy, górnictwo jest i będzie jeszcze przez wiele lat niezwykle ważne dla polskiej gospodarki. Jednak, aby przynosiło oczekiwane zyski przedsiębiorstwa górnicze muszą poprawić produktywność przy jednoczesnym obniżaniu kosztów prowadzonej działalności. Dlatego ważnym aspektem branży górniczej staje się efektywna gospodarka smarownicza, która może generować znaczne oszczędności.
Blisko 2 miliony dolarów w portfelach rolników

Nowoczesne środki smarne, mimo, że stanowią zaledwie niewielki procent kosztów operacyjnych gospodarstw rolnych, mogą znacząco poprawić rentowność biznesu. Z szacunków działu olejowego Shell wynika, że w ostatnich latach firma zapewniła swoim klientom z sektora rolnictwa blisko 2 miliony dolarów oszczędności[1]. Wskazuje to na ogromny potencjał, który może być wykorzystany jeśli gospodarstwa rolne będą wybierały odpowiednie środki smarne i efektywnie je stosowały. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.