Znaczenie środków smarnych w branży energetycznej
Znaczenie środków smarnych w branży energetycznej

Znaczenie środków smarnych w branży energetycznej

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Shell Lubricants, w ramach którego poproszono o opinie przedstawicieli branży energetycznej, większość respondentów (56%) jest zdania, że wybór odpowiednich środków smarnych lub właściwe zarządzanie nimi może pomóc w ograniczeniu kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa energetycznego jedynie o 5%. Mniej niż 1 osoba na 10 ma świadomość, że oszczędności te mogą być nawet 6 razy większe[1]. 

Osoby uczestniczące w badaniu Shell Lubricants zapytano o znaczenie jakości stosowanych środków smarnych. Ponad połowa (60%) uważa, że oleje i smary wyższej jakości nie mają wpływu na ograniczenie nieplanowanych przestojów, a 49% nie spodziewa się, że lepsze produkty obniżą koszty utrzymania zakładu energetycznego. Z drugiej strony, aż 62% respondentów przyznało, że to właśnie wybór niewłaściwych środków smarnych doprowadził do nieplanowanych przestojów. Warto dodać, że przedsiębiorstwa energetyczne często bagatelizują znaczenie parametrów i właściwości produktów smarnych – tylko 48% uważa, że są to ważne kryteria, którymi należy się kierować przy ich zakupie.

Elektrownie systemowe, elektrownie i elektrownie przemysłowe działają w oparciu o bardzo konserwatywne standardy i z niechęcią podchodzą do zmian, które w tej branży dokonują się bardzo wolno. Istnieją dwa główne czynniki, które mają na to wpływ: dominacja jednej firmy obsługującej ten sektor oraz jednej marki środków smarnych. Taka sytuacja w naturalny sposób utrwala przyzwyczajenia producentów energii, a to z kolei hamuje dostęp do nowoczesnych środków smarnych pozwalających na zwiększenie sprawności turbin, zmniejszenie nieplanowanych przestojów czy wydłużenie czasu pracy oleju bez wymiany. Ponadto, zakłady energetyczne rozważając zakup środków smarnych często kierują się tylko jednym kryterium - ceną. Nie biorą pod uwagę tego, że nieodpowiednie oleje i smary przyczyniają się do pogorszenia warunków pracy urządzeń i ich trwałości, a w konsekwencji stałego wzrostu kosztów eksploatacji oraz dużych strat finansowych. Na drugim biegunie znajdują się producenci energii ze źródeł odnawialnych, którzy są otwarci na nowe rozwiązania. Silna konkurencja oraz trudne warunki rynkowe sprawiają, że szukają oni najbardziej efektywnych finansowo rozwiązań, wykorzystując najbardziej zaawansowane technologicznie środki smarne oraz technologie monitorowania olejów, smarów i urządzeń energetycznych. Dzięki temu zmniejszają ryzyko nieplanowanych awarii oraz zwiększają dyspozycyjność maszyn.

Cezary Wyszecki, ekspert Techniczny Shell Polska

W celu ciągłego rozwijania potencjału środków smarnych - zwiększania ich efektywności, wydajności i trwałości, lepszej ochronie przed zużyciem czy dostosowywania do nowych wymogów technicznych oraz środowiskowych – specjaliści Shell współpracują z wieloma klientami z branży energetycznej, w tym z kluczowymi producentami maszyn generujących energię oraz dostawcami mediów. Dobrym przykładem efektów tej współpracy jest wysokiej jakości olej przekładniowy Shell Omala S2 GX, który spełnia lub przekracza wymagania nowych specyfikacji najważniejszych producentów OEM. Co więcej produkt posiada aprobatę Siemens MD dla stosowania w przekładniach Flender, spiralnych, skośnych, planetarnych oraz morskich. W ofercie firmy dla sektora energetycznego znajdują się także wysokiej jakości oleje silnikowe Shell Rimula, smary Shell Gadus czy oleje hydrauliczne Shell Tellus.
W komentarzu podsumowującym badanie Shell Lubricants czytamy, że na ogół koszty środków smarnych stanowią mniej niż 5% całkowitych kosztów eksploatacyjnych zakładu energetycznego[2]. Mimo to odpowiedni dobór wysokiej jakości produktów może przynieść oszczędności przewyższające wydatki na oleje oraz smary. Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania tych oszczędności jest uświadomienie sobie, że oleje i smary w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy produktywności i wydłużenia bezawaryjnego okresu eksploatacji maszyn.    
  

[1] Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Edelman Intelligence na zlecenie Shell Lubricants, objęło 121 rozmów przeprowadzonych od listopada do grudnia 2015 roku z pracownikami sektora energetyki z 8 krajów (Brazylii, Kanady, Chin, Niemiec, Indii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych), którzy w ramach wykonywania swoich obowiązków nabywają, wpływają na zakup lub stosują środki smarne.
[2] Źródło: http//s05.static-shell.com/content/dam/shell-new/local/country/aus/downloads/pdf/Iubricants/power-engine-family-brochure.pdf  

Znaczenie_srodkow_smarnych_w_branzy_energetycznej.jpgShell_Lubricants.jpg
Załączniki

Pobierz wszystkie

Shell_Lubricants.jpg

grafika | 54,9 KB

Pobierz
Znaczenie_srodkow_smarnych_w_branzy_energetycznej.jpg

grafika | 729 KB

Pobierz
Znaczenie_srodkow_smarnych_w_branzy_energetycznej.pdf

pdf | 100 KB

Pobierz
Znaczenie_srodkow_smarnych_w_branzy_energetycznej_21_11_2017.doc

doc | 255 KB

Pobierz
Znaczenie_srodkow_smarnych_w_branzy_energetycznej_21_11_2017.txt

txt | 5,42 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Dział olejowy Shell światowym liderem po raz 11 z rzędu!

Shell Lubricants już jedenasty rok z rzędu został uznany za światowego lidera w produkcji olejów silnikowych i środków smarnych. Jak wynika z raportu opracowanego przez Kline&Company, w 2016 roku Shell miał 11% udziału w globalnym rynku. Koncern dostarcza produkty smarne do samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli, pojazdów rolniczych oraz maszyn przemysłowych.
Środki smarne w górnictwie, czyli wydobycie oszczędności

Polska z wydobyciem wynoszącym w 2016 roku ponad 70,5 mln ton[1] jest liderem produkcji węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Jak zaznaczają analitycy, górnictwo jest i będzie jeszcze przez wiele lat niezwykle ważne dla polskiej gospodarki. Jednak, aby przynosiło oczekiwane zyski przedsiębiorstwa górnicze muszą poprawić produktywność przy jednoczesnym obniżaniu kosztów prowadzonej działalności. Dlatego ważnym aspektem branży górniczej staje się efektywna gospodarka smarownicza, która może generować znaczne oszczędności.
Oleje i smary jako źródła oszczędności w transporcie

Środki smarne mimo tego, że stanowią jedynie małą część kosztów łącznych utrzymania firm, mogą mieć znaczący wpływ na rentowność prowadzonego biznesu. Z szacunków ekspertów Shell Lubricants, wiodącego globalnego dostawcy środków smarnych dla przedsiębiorstw transportowych wynika, że w ostatnich latach firma zapewniła swoim klientom flotowym 21 milionów dolarów oszczędności[1]. 
Blisko 2 miliony dolarów w portfelach rolników

Nowoczesne środki smarne, mimo, że stanowią zaledwie niewielki procent kosztów operacyjnych gospodarstw rolnych, mogą znacząco poprawić rentowność biznesu. Z szacunków działu olejowego Shell wynika, że w ostatnich latach firma zapewniła swoim klientom z sektora rolnictwa blisko 2 miliony dolarów oszczędności[1]. Wskazuje to na ogromny potencjał, który może być wykorzystany jeśli gospodarstwa rolne będą wybierały odpowiednie środki smarne i efektywnie je stosowały. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.