Czystość silnika ma znaczenie

Czystość silnika ma znaczenie

Opublikowany

Silnik samochodowy podczas jazdy poddawany jest ekstremalnym obciążeniom. Tylko w ciągu 1 sekundy dochodzi w nim do ponad 30 zapłonów mieszanki paliwowej, a każdy zapłon generuje temperaturę przekraczającą 2000 stopni Celsjusza. Ponadto nawet przy spokojnej jeździe, tłok w cylindrze porusza się około 100 razy na sekundę, a wał korbowy obraca się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Ten skomplikowany mechanizm wymaga więc ochrony na najwyższym poziomie i to dlatego wybór oleju silnikowego jest tak ważny.

Skuteczność oleju

Jedną z najważniejszych funkcji, jaką powinien spełniać olej silnikowy, jest usuwanie nagarów i szlamów oraz zapobieganie zatorom, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mają bardzo niekorzystny, a nawet destrukcyjny wpływ na działanie silnika. Istotną rolę w utrzymaniu „sterylnych” warunków wewnątrz silnika odgrywa czystość środka smarnego. Decyduje o niej głównie jakość bazy olejowej, która stanowi od 75 do 90 procent produktu – w zależności od jego formulacji. Obecnie na rynku dostępne są oleje, w których baza jest produkowana z gazu ziemnego, a nie jak było do tej pory z ropy naftowej. Opatentowana przez Shell Technologia Shell PurePlus pozwala na wyeliminowanie większości zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, a to pozwala utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika.

Tak więc, aby olej mógł być skuteczny w procesie oczyszczania silnika, powinien nie tylko usuwać osady, ale przede wszystkim nie dopuścić do ich ponownego osadzania się na jego elementach. Tę prewencyjną rolę musi pełnić aż do momentu swojej cyklicznej wymiany. Produkty Shell Helix Ultra wytwarzane w Technologii Shell PurePlus pomagają zachować optymalną czystość silnika, zbliżoną do fabrycznej[1], a także doskonałą stabilność lepkości w wysokich temperaturach pracy. Odpowiednie dodatki wspierają zabezpieczenie jednostki napędowej i jej elementów. Przyczyniają się do redukcji procesów osadzania się szlamów, wpływają na neutralizację zagrażających jej kwasów oraz wspomagają ochronę przed korozją.
 

Rekomendacja od zawodowców

Jakość produktu smarnego nabiera szczególnego znaczenia, gdy mamy do czynienia z pracą silnika samochodowego poddawanego intensywnej eksploatacji, takiej jak np. w taksówkach. Silniki tych pojazdów każdego dnia testowane są w warunkach ruchu miejskiego, jazdy na krótkich odcinkach, przy częstych postojach na światłach i na niskich obrotach. Takie jednostki napędowe wymagają więc wyjątkowej ochrony.Dają ją oleje styntetyczne Shell Helix Ultra wyprodukowane w Technologii Shell PurePlus, których skuteczność potwierdzili w „Teście MPT Taxi 191-91” taksówkarze warszawskiej korporacji. Zdaniem zawodowych kierowców (97%) „Shell Helix Ultra to produkt, który można polecić innym użytkownikom aut”. „Dobrze chroni silnik”, co potwierdziło 87% uczestników testu. Ponad połowa z nich zauważyła, że silnik pracuje ciszej, a co trzeci, że silnik ma więcej mocy i mniej szarpie. Ponadto z ankiet wynika, że jednostki napędowe samochodów zużywały znacznie mniej oleju.

Zrealizowany przez zawodowców test, to wsparcie i jednocześnie rekomendacja dla innych kierowcow, którzy podejmując decyzję o doborze, czy zmianie oleju silnikowego chcą być pewni, że sięgają po takie produkty, które nie tylko chronią, ale także utrzymują w czystości jednostkę napędową.

Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska

  [1] Na podstawie testu tworzenia się szlamu Sequence VG przeprowadzonego na oleju SAE 0W-40.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Shell_Helix (1).jpg

grafika | 354 KB

Pobierz
Shell_Helix (2).jpg

grafika | 362 KB

Pobierz
Czystosc_silnika_ma_znaczenie_11_01_2017.doc

doc | 163 KB

Pobierz
Czystosc_silnika_ma_znaczenie_11_01_2017.txt

txt | 5,15 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Shell wprowadza na rynek nowy olej syntetyczny

temu

Shell rozszerza swoją ofertę niskopopiołowych olejów silnikowych o syntetyczny produkt Shell Helix HX8 ECT 5W-30. Nowy olej, przeznaczony do samochodów osobowych wyposażonych w silniki benzynowe, Diesla i zasilane gazem LPG, zapewnia optymalną ochronę jednostki napędowej w różnych warunkach jazdy. Produkt otrzymał aprobatę Volkswagen 504.00/507.00.
Wymiana oleju silnikowego przed zimą – dlaczego warto?

temu

Niezależnie od tego czy tegoroczna zima będzie atakowała śniegiem oraz mrozem czy okaże się lekka i deszczowa, warto przygotować swój samochód do nadchodzącego sezonu. Ekspert Shell Helix wyjaśnia, jakie korzyści może przynieść wymiana oleju silnikowego przed zimą.
Lepsza wydajność silników bolidów Ferrari dzięki Shell

temu

Oleje silnikowe do samochodów wyścigowych Shell Helix Ultra i paliwo Shell V-Power przyczyniły się do wzrostu wydajności silników pojazdów zespołu Scuderia Ferrari łącznie o 23,3% od końca sezonu 2014. Oznacza to, że bolidy na tej samej ilości paliwa mogą przejechać jedno okrążenie o ponad pół sekundy szybciej, co równa się średnio 30 sekundom na całym dystansie wyścigu!
Shell i Ducati rozszerzają współpracę

temu

Shell i Ducati ogłosili, że przedłużają partnerstwo techniczne o kolejne 3 lata. To oznacza, że okres ich współpracy przekroczy 20 lat! Od tej pory Shell jest już nie tylko wyłącznym dostawcą olejów motocyklowych dla Ducati do fabrycznego napełniania, ale także na rynek posprzedażowy. Zmiana łączy się z wprowadzeniem na rynek nowego oleju Shell Advance Ducati, opracowanego specjalnie na potrzeby motocykli szosowych Ducati.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.