Ufać, ale kontrolować!

Ufać, ale kontrolować!

W zarządzaniu flotą kluczowego znaczenia w usprawnianiu procesów i optymalizacji kosztów nabierają zarówno skuteczna kontrola, jak i ochrona przed nadużyciami paliwowymi. Skalę problemu z jakim borykają się managerowie firm transportowych, a także potrzebę przeciwdziałania nieuczciwym praktykom potwierdzają wyniki raportu „Nadużycia paliwowe” przygotowanego na zlecenie Shell przez niezależną firmę badawczą Edelman Berland.

Spuszczanie paliwa z baku, tankowanie na kartę prywatnych samochodów czy nieautoryzowane przebiegi to niechlubna codzienność flot i firm transportowych. By ocenić skalę tych procederów, Edelman Berland na zlecenie Shell sprawdził w Polsce oraz siedmiu innych krajach, opinie i doświadczenia managerów oraz kierowców. Przygotowany na ich podstawie raport potwierdza, że oszustwa paliwowe to negatywne i powszechne zjawisko, które dostrzega aż 97% menedżerów firm. Problem nadużyć zauważają także kierowcy, niestety zaledwie 46% z nich, ponieważ jako mały lub nieistniejący określa je aż 54% zatrudnionych w przedsiębiorstwach flotowych.

Przyczyny i skala problemu

Z danych przedstawionych w raporcie Shell wynika, że wśród głównych przyczyn występowania nadużyć paliwowych w firmach transportowych znalazły się nie tylko przyzwolenie kierowców na tego typu zachowania, ale i brak czasu oraz środków finansowych uniemożliwiających managerom skuteczne ich wykrywanie. Chociaż obie grupy dostrzegają problem, to aż 96% kierowców ma opory  przed poinformowaniem o takich sytuacjach swoich managerów, a tylko 2 na 10 managerów szkoli w tym zakresie swoich kierowców. Znacząca różnica w świadomości i poziomie wiedzy na temat sposobów zapobiegania nieuczciwym praktykom między managerami a kierowcami, jest główną przeszkodą w pokonaniu tego problemu. Niestety oznacza to, że 69% managerów, którzy twierdzą, że są dobrze poinformowani na temat najnowszych rozwiązań, nie dzieli się swoją wiedzą z kierowcami.

Dobre praktyki

Jeden na pięciu menedżerów (22%) twierdzi, że usprawnienie działań w zakresie przeciwdziałania nadużyciom mogłoby obniżyć wydatki na paliwo o ponad 10%. Ponadto wprowadzenie dobrych praktyk mających na celu zwiększenie kontroli transakcji oraz wykrywalności oszustw, może według nich wygenerować kolejne oszczędności.
Wdrożenie samego systemu kontroli to jednak za mało. Niezbędne są szkolenia, edukacja na temat tego, co jest oszustwem i nieprawidłowością oraz zmiana postaw kierowców, dla których takie zachowania są akceptowalne. Obserwacje i doświadczenia Shell oraz wyniki raportu potwierdzają, że szansą na optymalizację kosztów funkcjonowania floty jest również rozplanowanie tras uwzględniające poziom zużycia paliwa oraz weryfikacja realizowanych planów. Ponadto Shell podkreśla wagę rozwiązań wspomagających zarówno zarządzanie, jak i gwarantujących odpowiednią kontrolę oraz podnoszących bezpieczeństwo.

Skuteczne rozwiązania

Wyniki raportu potwierdzają, że nadużycia paliwowe i zakupowe w biznesie flotowym to poważny problem. Dlatego wspierając się doświadczeniami i opiniami branży oraz oceniając rangę nieprawidłowości, Shell stale rozwija swoją ofertę. Wśród kompleksowych rozwiązań proponowanych przez Shell znalazły się m.in. karty chipowe zabezpieczone indywidualnym kodem PIN oraz karty przedpłacone Shell PrePaid, które pozwalają na dokładną analizę kosztów zakupu. W Shell został powołany także zespół specjalistów zajmujący się monitorowaniem transakcji (w czasie rzeczywistym) w celu zapobiegania nadużyciom dokonywanym przez kierowców. Ponadto na wszystkich stacjach nieautomatycznych obecni są doradcy paliwowi, a dla większego bezpieczeństwa stacje paliw wyposażone są również w kamery przemysłowe.
Zintegrowane rozwiązania Shell, opracowane i udoskonalane w odpowiedzi na oczekiwania branży, nie tylko podnoszą poziom ochrony przed oszustwami, ale także pozwalają wpłynąć na zmniejszenie zużycia paliwa, skrócić czas i procedury administracyjne oraz obniżyć koszty utrzymania floty. Shell oferuje przedsiębiorstwom nie tylko rozwiązania, ale i fachowe doradztwo. Zdaniem 59% managerów to właśnie wsparcie i usprawnianie praktyk w zakresie przeciwdziałania oszustwom są szansą na zmiany i obniżenie wydatków na paliwo nawet o 5%.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Raport_naduzycia_paliwowe_w_Polsce_06_02_2017.doc

doc | 48 KB

Pobierz
euroShell_infografika_naduzycia_paliwowe.pdf

pdf | 383 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Faktura czarno na białym – przejrzyste rozliczenia karty flotowej

Duża liczba faktur oraz paragonów, wystawianych w różnych krajach i w różnych językach,  z różnymi stawkami VAT, to tylko niektóre wyzwania fiskalne jakie stoją przez zarządcami flot operujących w Europie. Aby ułatwić prowadzenie i kontrolę rozliczeń księgowych, międzynarodowe firmy transportowe coraz częściej sięgają po karty flotowe, które integrują wszystkie płatności na jednej fakturze. Dlatego tak istotne jest, by otrzymywana faktura była przejrzysta i łatwa w interpretacji.
7 krajów z kartą euroShell i jednym urządzeniem

Dla przewoźników międzynarodowych szczególnie istotna jest możliwość sprawnego i szybkiego regulowania opłat za autostrady i trasy szybkiego ruchu. Obecnie kraje należące do Unii Europejskiej stosują różne systemy rozliczeń, co wiąże się z koniecznością montażu kilku urządzeń pomiarowych w pojazdach. Już od kwietnia 2018 roku posiadacze kart flotowych euroShell przy użyciu jednego urządzenia pomiarowego będą mogli skorzystać z ujednoliconego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (EETS) aż w siedmiu krajach Europy.
Nowy system transakcyjny do obsługi kart flotowych euroShell

Od połowy listopada, klienci kart flotowych euroShell mogą korzystać z nowego systemu transakcyjnego do obsługi kart oraz z nowej platformy Shell Card Online. Nowe rozwiązania nie tylko usprawnią i ułatwią procesy związanie z zamówieniami, rozliczeniami oraz obsługą kart flotowych, ale także zapewnią flotom jeszcze wyższy poziom kontroli i bezpieczeństwa transakcji realizowanych kartami euroShell.
Bezpiecznie w trasie z euroShell

Karty flotowe są już standardem w firmach transportowych. Umożliwiają bezgotówkowe regulowanie  płatności nie tylko za paliwo, ale także za opłaty drogowe, myjnie czy zakupy na stacjach. Są wygodne w użyciu, a przede wszystkim bezpieczne – brak konieczności posiadania gotówki. Nie oznacza to jednak, że kierowcy są zwolnieni z obowiązku dbania o bezpieczeństwo swoich kart. Eksperci euroShell przygotowali 5 zasad bezpieczeństwa w trasie, o których powinien pamiętać każdy użytkownik kart flotowych.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.